+4 oy
Sağlık & Diyet kategorisinde Acemi (8.2k puan) tarafından soruldu

vejeryanlık,vegan gibi beslenme tercihleri hakkında ne düşünüyorsunuz

sizce et yemek ya da yememek ne kadar doğru?

hayvanlara gerçekten değer veriliyor mu?

7 Cevaplar

+2 oy
Acemi (3.2k puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

Bitkiler yerden aldığı besin ve güneşten aldığı enerji ile gelişir. Rabbimiz bu nimetleri insanoğluna vermiş faydalansın;şükretmeyi bilsin diye. Her bitki her yeşillik yenir mi? Hayır. Peki her yeşillik sebze midir? Hayır. Meyve olanlar da vardır. İnsan â,d,e,k vitaminine yani yağda çözülen vitaminlere ihtiyaç duyduğu kadar proteine de ihtiyacı vardır. Tarih öncesi geçim kaynağı avcılık ve toplayıcılık olmuştur. İnsani et yemekten uzak tutmak doğru değil çünkü vücuda en büyük enerji ve güç kaynağıdır. Ama tabi ki herşeyin fazlası zarar. Tavuk ile kırmızı eti birarada yiyemezsiniz kimini zehirler kimini ishal eder. Balık ile yoğurdu da birarada yiyemezsiniz balık her ne kadar taze olsa da sizi ishal eder. Yumurta ile peyniri aynı anda tüketmekte doğru değil. İkisi hayvansal ürün olduğu için proteini fazla almamız dan dolayı uyuşursunuz. Hayvanla değer veriliyor mu? Diye bi soru doğru olmaz sanırım. Çünkü hayvanlar da insanın istifadesine sunulmuş şükür ki Rabbime

+1 oy
tarafından cevaplandı

Vejeteryan et balık tüketmemeye denir fakat beslenme hakkında şöyle bilgi verilebilir balık et gibi ürünlerde besin değerimizi gücleştirmektedir. sakın yanlış anlaşılmasın hem sağlıklı hemde sağlıksız olarak söylenebilir. 

hayvanlara değer veriliyor diyemeyiz malesef göremediğimiz bunun hakkında bişey söylemeyiz.

+1 oy
Bilge (55.3k puan) tarafından cevaplandı

vala herhangi bir bilgim yok şahsen bilgisi olan benimle paylaşabilir ....................

+1 oy
Acemi (16.3k puan) tarafından cevaplandı

Tabi kişisel bir görüş ama şahsen et yememek bence bir çılgınlık et yenmez mı ve abi...

+1 oy
Acemi (24.2k puan) tarafından cevaplandı
Ben birini kaç yıldır denemeye çalışıyorum vejetaryen beslenmeyi ilerleyen yıllarda tamamen vejetaryen olmak isterim 
+1 oy
Uzman (232k puan) tarafından cevaplandı
Et yemeden durabilirmiyim bilmiyorum sonucta insan sağlığı icinde çok önemli bir besin kaynağı. Hayvanlari öldürüyorlar kesinlikle yemem diye birşey yok. Koyunun ilk dünyaya gelme sebebini mutlaka herkes biliyordur. Allah sunuyor bize bunun bir sakincasi yok ki..
0 oy
Uzman (165k puan) tarafından cevaplandı
Ben uzun süre hiç et ya da türevi besinler (salam,sucuk,balık,tavuk,köfte,lahmacun...) yemedim. Açıkçası o süre boyunca hiç bir arzu da duymadım, ihtiyaç da hissetmedim. Fakat elbette insanın her türlü besine ihtiyacı var az da olsa yemek gerek.  Şimdilerde biraz yiyorum. Tabi aşırı kırmızı etinde zararlı olduğunu biliyoruz. Ben hala kırmızı et yemiyorum ve bununla ilgili bir sıkıntım da yok. Yemem de pek mümkün görünmüyor. Ama hayvanlardan elde edilen bu tür ürünlerin yenmesi bence sakıncalı değil.

İlgili sorular

+2 oy
2 cevap
+2 oy
4 cevap
16, Nisan, 2017 Sağlık & Diyet kategorisinde BEYAZ Uzman (165k puan) tarafından soruldu
+2 oy
1 cevap
11, Nisan, 2017 Sağlık & Diyet kategorisinde zeynepa Acemi (16.8k puan) tarafından soruldu

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...