Kızlar Günlük Tutmanın Güzelliği Nedir?

+10 oy
25 Ocak 2017 Kızlara Özel kategorisinde sibell Acemi (516 puan) sordu

 Teknolojinin bu denli ilerlemediği durumlarda insanlar duygularını sosyal medya üzerinden değil de günlükler üzerinden kayıt altına alıyorlardı. Günlüklerin sosyal medya platformlarından en büyük farkı ise yazılanların yalnızca günlük sahibine özgü olması. Böyle olunca da insanlar kendi kendilerine kalmak istedikleri zaman günlüklerinin başına geçiyorlar. Günlüklerin en güzel yanlarından bir diğeri ise insanların en önemli hatıralarını burada barındırması. Bembeyaz kağıtlara yazılanlar, istenildiği zaman okunarak hatıraları her zaman canlı tutacaktır.

Bununla birlikte günlük tutmak kişilerin yalnızlıklarını en güvenilir kişi ile yani kendi ile paylaşmalarına imkan tanır. Öyle ki günlükler sayesinde hiç kimseye anlatılamayan ancak konuşulmaya ya da dile getirilmeye ihtiyaç duyulan pek çok şey de yine günlükler sayesinde ortaya çıkartılmış olunur. Birçok kişi günlükleri çok basit bir kavram olarak görebilir. Ancak bu defterlerde yalnızca hüzünlü anılar kendine yer bulmaz. Aynı zamanda en güzel anılar da yine burada yer alacaktır. Bu sayede insanlar istedikleri zaman günlüğün sayfalarını karıştırarak eski anılarına dönebilirler.

Bu anıların bir diğer özelliği ise insanların günlüklerinde yer alan detaylar sayesinde bir daha yapmaması gereken şeyleri kırılmadan öğrenebilmesi. Böylece diğer insanların yapacakları gibi kırmadan istenilen şeyler samimi bir dille öğrenilmiş olacaktır. Günlüklerin en güzel yanlarından bir diğeri ise insanların kendi dünyalarına girmelerine imkan tanıması. Kimi zaman büyük bir kısmımız kendini dış dünyadan soyutlamak ister ancak bu aşamada ne yapacağımızı bilemeyiz.

İşte tam da bu noktada devreye günlükler girer ve en canımızın sıkkın olduğu zamanda bizi bulunduğumuz yerden alarak yeni dünyalara götürecek, böylece kendimizi yenileme ve dinlendirme işlemlerini kendi kendimize kalıp yargılanma korkusu taşımadan yapma imkanına da kolaylıkla erişmiş olacağız. 2018

21 Cevap

+7 oy
29 Ocak 2017 çeşminaz Acemi (1,146 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap
Günlük tutmak en sevdiğim aktivitelerden biridir ortaokuldan beri günlük tutarım ve o günlerde Neler yaptığımı anlatırım beni etkileyen olayları okudukça Hatıralar kafamda daha iyi canlanır. Okul yıllarında günlük tuttuğum için bütün arkadaşlarımın fotoğrafları adresleri telefonları benim günlüğüm de bulunmaktadır Bu yüzden çok sosyal bir kızım. Yani sosyal kızlar nitelemesi tam bana göre. Ünlük tutmanın yararlarına gelince İnsanların duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade etmelerine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlarda bu ilham vardır ve bir yazı yazarak gelişmeye devam eder. Yazı yazmak insanı geliştirir düşüncelerini zenginleştirir. Günlük tutmanın bir sonraki aşaması küçük deneme öyküler yazmaktır. Tabii bunun için çok roman okumak gerekiyor.
+5 oy
27 Ocak 2017 hazan Acemi (721 puan) cevapladı
Bir laf vardı hani silah icat oldu mertlik bozuldu diye. Şimdi ne alaka diyen olabilir ama ben diyorum ki sosyal medya icat oldu özel hayat bozuldu:) Maalesef o hale geldik ki bütün duygular özelden ve mahrumiyetten çıktı ve seyirlik oldu. Günlük tutmak insan hayatının en özel mahrumiyetiydi ama artık yaşanan tüm duygular sadece seyirlik.
27 Ocak 2017 gül_desem Acemi (1,114 puan) yorumladı
Artık internette çok dikkat etmek lazım diye düşünüyorum ben. Herkes kolaylıkla internete girebiliyor herhangi bir uzmanlık istemiyorum malum. Bu nedenle saygısız ve art niyetli kişilerden insan kendini koruması gerekli aksi halde insan başına büyük çorap örer bu net aleminde
+6 oy
28 Ocak 2017 Serena Bell Acemi (410 puan) cevapladı

Günlük tutmanın bence en güzel tarafı, sadece ve sadece günlük sahibine özel olması. Herkesin en yakınına bile anlatamayacağı bazı duygu ve durumlar olabiliyor. Her ne kadar biriyle paylaşmak istesek de bazen bu durumu sadece kendimiz ile paylaşmaya ihtiyaç duymuyor muyuz ? Dahası günlüğün en önemli tarafı düzenli olarak başına oturuluyor olması. Yıllar sonra  açıp okumak bile size yazdığınız zamanki ruh haliniz hakkında çok güzel bilgi veriyor. O zamanlara kısa bir yolculuk yapıp, yaşadığınız değişimi görebiliyorsunuz. Tabi bazen de çok komik olabiliyor. Mesela ana sınıfı günlüklerimi hala arada okuyup gülerim ki bu yüzden bile günlük tutmak çok eğlenceli bir alışkanlık bence  cheekylaugh

+6 oy
29 Ocak 2017 NebiLeYim Acemi (998 puan) cevapladı
Bir film izlemiştim günlükle ilgili. O kadar çok etkisinde kalmıştım ki. Oysa ne kadar güzeldir insanın eline kalemi alıp da sadece sırdaşı olan günlüğüyle duygularını paylaşması. Sonra yıllar geçtikten sonra istedikçe okuyup o günleri acı tatlı anılarını hatırlamak. Kızlar farkında mısınız artık kalem bile tutmuyoruz pek. Klavye bizim kalemimiz oldu. El yazımı unuttum neredeyse.
+6 oy
29 Ocak 2017 ismigül Acemi (874 puan) cevapladı
Sosyal medya günlük gibi zaten ama umumi günlük :) Duygular ve insanlar o kadar çok değişmiş ki artık özel ne kaldı ki hayatta günlük kalsın. Günlük bir sır arkadaşıdır asla üçüncü bir kişi girmez araya. Ve hep saklı kalır. Çünkü günlük hiçbir sırrı kimseyle paylaşmaz. Bunun için anahtarı bile vardır. Sadece günlüğün sahibi saklar o anahtarı.
+6 oy
29 Ocak 2017 misafir cevapladı
Yaşadım şeyi unutmak için elimden geleni yapıyorum niye günlük tutayım ki. Siz de günlük tutmayı boşverin bırakın geçmiş geçmişte kalsın
+6 oy
29 Ocak 2017 kardelen Acemi (830 puan) cevapladı
bu zamanda birisine ben günlük tutuyorum desen sana amma a sosyalsin ha der. İnsanlar o kadar çok sanal aleme ve herşeyi herkesle paylaşmaya alışmış ki. Günlük artık çok gerilerde kaldı. Yazı yazmak bile sıkıcı geliyor millete klavye varken. Bence teknolojiden yararlanarak özel blog sayfası açılabilir ve anılarınızı ekleyebiirsiniz :)
+5 oy
30 Ocak 2017 alp Acemi (4,250 puan) cevapladı

Günlük tutmak en sevdiğim aktivitelerden biridir ortaokuldan beri günlük tutarım ve o günlerde Neler yaptığımı anlatırım beni etkileyen olayları okudukça Hatıralar kafamda daha iyi canlanır.

+5 oy
31 Ocak 2017 Nute19 Acemi (19,393 puan) cevapladı

Hepimizin ailesinde meraklı kişiler vardır günlük tutmak mantıklı şeyler yani gerçekten :) çünkü gunlugunuzu okurlar gizli ce anahtar bi ise ramaz yani okadar saygsz breyler varmı ailenzde bilemem ama kardeşin felan varsa günlük tutmayin akis takdirde sine hastası olurlar ozelinizi olurlarsa kotu ssunz sinrlenrsnz :) ya çok iyi saklancaksa tutun iyi şeyleri 

+5 oy
1 Şubat 2017 Mustafa Ekinci Acemi (18,554 puan) cevapladı

günlük tutmak su yönden ayrıcalıklı ve guzel bir seydir

mesela bir yere cok guzel bir anı yasadınız o anı orada o gun için kalır gelecege tasınmaz ama gunlük tutarsanız

o anı daim olur ölümsüzleştirilir

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
13 Mayıs 2017 Gündem kategorisinde Bilisimci Acemi (30,390 puan) sordu
+1 oy
2 cevap
2 Mayıs 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde BEYAZ Uzman (165,216 puan) sordu
+2 oy
3 cevap
22 Nisan 2017 Eğlence kategorisinde picklover Acemi (26,064 puan) sordu
+2 oy
4 cevap
4 Şubat 2017 Eğlence kategorisinde Polat Acemi (15,858 puan) sordu
+1 oy
3 cevap
22 Nisan 2017 Eğlence kategorisinde Yusufunuz Acemi (1,713 puan) sordu

SosyalKızlar, Dilediğiniz konularda sorularınızı paylaşıp cevap bulabileceğiniz ve bilgi ve tecrübelerinizi paylaşarak İnsanlara faydalı olabileceğiniz bir  Soru-Cevap Platformudur.

10,165 soru

46,347 cevap

3,058 yorum

2,478 üye

 1. Yönetici

  308862 Points

 2. Esmaaa0

  231959 Points

 3. Zombi

  186199 Points

 4. maviiiiisssss

  175135 Points

 5. BEYAZ

  165216 Points

...