+10 oy
Kızlara Özel kategorisinde Acemi (636 puan) tarafından soruldu

 Teknolojinin bu denli ilerlemediği durumlarda insanlar duygularını sosyal medya üzerinden değil de günlükler üzerinden kayıt altına alıyorlardı. Günlüklerin sosyal medya platformlarından en büyük farkı ise yazılanların yalnızca günlük sahibine özgü olması. Böyle olunca da insanlar kendi kendilerine kalmak istedikleri zaman günlüklerinin başına geçiyorlar. Günlüklerin en güzel yanlarından bir diğeri ise insanların en önemli hatıralarını burada barındırması. Bembeyaz kağıtlara yazılanlar, istenildiği zaman okunarak hatıraları her zaman canlı tutacaktır.

Bununla birlikte günlük tutmak kişilerin yalnızlıklarını en güvenilir kişi ile yani kendi ile paylaşmalarına imkan tanır. Öyle ki günlükler sayesinde hiç kimseye anlatılamayan ancak konuşulmaya ya da dile getirilmeye ihtiyaç duyulan pek çok şey de yine günlükler sayesinde ortaya çıkartılmış olunur. Birçok kişi günlükleri çok basit bir kavram olarak görebilir. Ancak bu defterlerde yalnızca hüzünlü anılar kendine yer bulmaz. Aynı zamanda en güzel anılar da yine burada yer alacaktır. Bu sayede insanlar istedikleri zaman günlüğün sayfalarını karıştırarak eski anılarına dönebilirler.

Bu anıların bir diğer özelliği ise insanların günlüklerinde yer alan detaylar sayesinde bir daha yapmaması gereken şeyleri kırılmadan öğrenebilmesi. Böylece diğer insanların yapacakları gibi kırmadan istenilen şeyler samimi bir dille öğrenilmiş olacaktır. Günlüklerin en güzel yanlarından bir diğeri ise insanların kendi dünyalarına girmelerine imkan tanıması. Kimi zaman büyük bir kısmımız kendini dış dünyadan soyutlamak ister ancak bu aşamada ne yapacağımızı bilemeyiz.

İşte tam da bu noktada devreye günlükler girer ve en canımızın sıkkın olduğu zamanda bizi bulunduğumuz yerden alarak yeni dünyalara götürecek, böylece kendimizi yenileme ve dinlendirme işlemlerini kendi kendimize kalıp yargılanma korkusu taşımadan yapma imkanına da kolaylıkla erişmiş olacağız. 2018

21 Cevaplar

+7 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Günlük tutmak en sevdiğim aktivitelerden biridir ortaokuldan beri günlük tutarım ve o günlerde Neler yaptığımı anlatırım beni etkileyen olayları okudukça Hatıralar kafamda daha iyi canlanır. Okul yıllarında günlük tuttuğum için bütün arkadaşlarımın fotoğrafları adresleri telefonları benim günlüğüm de bulunmaktadır Bu yüzden çok sosyal bir kızım. Yani sosyal kızlar nitelemesi tam bana göre. Ünlük tutmanın yararlarına gelince İnsanların duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade etmelerine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlarda bu ilham vardır ve bir yazı yazarak gelişmeye devam eder. Yazı yazmak insanı geliştirir düşüncelerini zenginleştirir. Günlük tutmanın bir sonraki aşaması küçük deneme öyküler yazmaktır. Tabii bunun için çok roman okumak gerekiyor.
+5 oy
Acemi (721 puan) tarafından cevaplandı
Bir laf vardı hani silah icat oldu mertlik bozuldu diye. Şimdi ne alaka diyen olabilir ama ben diyorum ki sosyal medya icat oldu özel hayat bozuldu:) Maalesef o hale geldik ki bütün duygular özelden ve mahrumiyetten çıktı ve seyirlik oldu. Günlük tutmak insan hayatının en özel mahrumiyetiydi ama artık yaşanan tüm duygular sadece seyirlik.
Acemi (1.4k puan) tarafından yorumlandı
Artık internette çok dikkat etmek lazım diye düşünüyorum ben. Herkes kolaylıkla internete girebiliyor herhangi bir uzmanlık istemiyorum malum. Bu nedenle saygısız ve art niyetli kişilerden insan kendini koruması gerekli aksi halde insan başına büyük çorap örer bu net aleminde
+6 oy
Acemi (510 puan) tarafından cevaplandı

Günlük tutmanın bence en güzel tarafı, sadece ve sadece günlük sahibine özel olması. Herkesin en yakınına bile anlatamayacağı bazı duygu ve durumlar olabiliyor. Her ne kadar biriyle paylaşmak istesek de bazen bu durumu sadece kendimiz ile paylaşmaya ihtiyaç duymuyor muyuz ? Dahası günlüğün en önemli tarafı düzenli olarak başına oturuluyor olması. Yıllar sonra  açıp okumak bile size yazdığınız zamanki ruh haliniz hakkında çok güzel bilgi veriyor. O zamanlara kısa bir yolculuk yapıp, yaşadığınız değişimi görebiliyorsunuz. Tabi bazen de çok komik olabiliyor. Mesela ana sınıfı günlüklerimi hala arada okuyup gülerim ki bu yüzden bile günlük tutmak çok eğlenceli bir alışkanlık bence  cheekylaugh

+6 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
Bir film izlemiştim günlükle ilgili. O kadar çok etkisinde kalmıştım ki. Oysa ne kadar güzeldir insanın eline kalemi alıp da sadece sırdaşı olan günlüğüyle duygularını paylaşması. Sonra yıllar geçtikten sonra istedikçe okuyup o günleri acı tatlı anılarını hatırlamak. Kızlar farkında mısınız artık kalem bile tutmuyoruz pek. Klavye bizim kalemimiz oldu. El yazımı unuttum neredeyse.
+6 oy
Acemi (1.1k puan) tarafından cevaplandı
Sosyal medya günlük gibi zaten ama umumi günlük :) Duygular ve insanlar o kadar çok değişmiş ki artık özel ne kaldı ki hayatta günlük kalsın. Günlük bir sır arkadaşıdır asla üçüncü bir kişi girmez araya. Ve hep saklı kalır. Çünkü günlük hiçbir sırrı kimseyle paylaşmaz. Bunun için anahtarı bile vardır. Sadece günlüğün sahibi saklar o anahtarı.
+6 oy
tarafından cevaplandı
Yaşadım şeyi unutmak için elimden geleni yapıyorum niye günlük tutayım ki. Siz de günlük tutmayı boşverin bırakın geçmiş geçmişte kalsın
+6 oy
Acemi (830 puan) tarafından cevaplandı
bu zamanda birisine ben günlük tutuyorum desen sana amma a sosyalsin ha der. İnsanlar o kadar çok sanal aleme ve herşeyi herkesle paylaşmaya alışmış ki. Günlük artık çok gerilerde kaldı. Yazı yazmak bile sıkıcı geliyor millete klavye varken. Bence teknolojiden yararlanarak özel blog sayfası açılabilir ve anılarınızı ekleyebiirsiniz :)
+5 oy
Acemi (4.4k puan) tarafından cevaplandı

Günlük tutmak en sevdiğim aktivitelerden biridir ortaokuldan beri günlük tutarım ve o günlerde Neler yaptığımı anlatırım beni etkileyen olayları okudukça Hatıralar kafamda daha iyi canlanır.

+5 oy
Acemi (19.5k puan) tarafından cevaplandı

Hepimizin ailesinde meraklı kişiler vardır günlük tutmak mantıklı şeyler yani gerçekten :) çünkü gunlugunuzu okurlar gizli ce anahtar bi ise ramaz yani okadar saygsz breyler varmı ailenzde bilemem ama kardeşin felan varsa günlük tutmayin akis takdirde sine hastası olurlar ozelinizi olurlarsa kotu ssunz sinrlenrsnz :) ya çok iyi saklancaksa tutun iyi şeyleri 

+5 oy
Acemi (18.7k puan) tarafından cevaplandı

günlük tutmak su yönden ayrıcalıklı ve guzel bir seydir

mesela bir yere cok guzel bir anı yasadınız o anı orada o gun için kalır gelecege tasınmaz ama gunlük tutarsanız

o anı daim olur ölümsüzleştirilir

+5 oy
Bilge (82.9k puan) tarafından cevaplandı

Ben çok denedim ama hiç günlük tutamadım tutanlara da hep hayran kalmışımdır. Bana yaşadığım olayı tekrar etmekten başka bir işe yaramıyormuş gibi geldi hep.Ben konuşmayı sevenlerdenim.

+5 oy
tarafından cevaplandı

Çok zaman sonra gunluk açtığınızda duygulanıyorsunuz gercekten yıllar sonra yaptığınız tüm hersey o defterde

+5 oy
Acemi (23.6k puan) tarafından cevaplandı

Bence günlük tutmanın güzelliği şudur günlüğe baktıkça güzel ve kötü anılarımızı hatırlarız. 

+5 oy
Acemi (5.3k puan) tarafından cevaplandı

Günlük tutmak bir nevi dertleşmek gibi arkadaşın gibi oluyor günlüğün hem günlük tutmak ilerki yıllarda eskiye dair hatıralarınız da bulunuyoryani güzel birşey 

+5 oy
Acemi (13.3k puan) tarafından cevaplandı

Günlük tutmanın en güzel yanı içini döküyorsun. Bi nevi deşarj oluyorsun. Karşındaki seni yargılamıyor eleştirmiyor. Direkt olanları döküyorsun kağıda.

+4 oy
Uzman (232k puan) tarafından cevaplandı

defterde tuttuysan ılla bırıne yakalanmaktır :D ama guzel bırsey toplam bu zamana kadar 7 tane tutmuşumdur 

+4 oy
Uzman (175k puan) tarafından cevaplandı

ufaktan tutmuş olduğum bir günlüğüm var açıp açıp okuyup gülüyorum ahhaha canım sıkkın olunca cidden  çok  iyi oluyor

+2 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Günlük tutmak kadar güzel bir şey olamaz günlük çok güzel bir şeydir.

+3 oy
Acemi (43.3k puan) tarafından cevaplandı
Yarın bir gün açıp en güzel yerlerde çocuklarınıza okuya bilmenin güzeliği ya en güzelidir yarın birgün kendinle yüzleşmek gülmek
+1 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı
Bazen insan konuşmak ister ama derdini anlatacak kimse bulamaz. Bu gibi durumlarda yazmak ister, yazdıkça içini dökmek ister.
0 oy
Uzman (105k puan) tarafından cevaplandı
hatıralar gözde tekrar canlanıyor. bir de unutulan tarihleri tutulan günlükler sayesinde hatırlayabiliyoruz. ama ben günlük tutmadım. hatıra defterini tercih ediyorum.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
13, Mayıs, 2017 Gündem kategorisinde Bilisimci Acemi (30.4k puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
2, Mayıs, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde BEYAZ Uzman (165k puan) tarafından soruldu
+2 oy
3 cevap
22, Nisan, 2017 Eğlence kategorisinde picklover Acemi (26.1k puan) tarafından soruldu

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...