+22 oy
Erkekçe kategorisinde Uzman (310k puan) tarafından soruldu

   Çok Sinirlendiğinde Nasıl Sakinleşeceksin?

  Günümüzde asabiyet bizleri en fazla zorlayan şeylerden bir tanesi. Öyle ki en ufak bir konuda dahi sinirlerimize hakim olamıyor, bunun sonunda kendimize ve çevremize zarar verebiliyoruz. 

  Sinir hali hiç umulmadık bir anda kendini gösterebilmektedir ve öfke duygusunun ortaya çıkması sonrasında kişiler bir nevi bilinç kaybı yaşarlar. Yani büyük bir kısmımız aşırı öfkelendiğimiz zaman gözümüzün hiçbir şeyi görmediğinden şikayetçi oluruz. Halbuki bu tarz durumların önüne geçilmesi adına yapılması gereken şeyler oldukça basittir.

  Öfkenin sizi ele geçirmeye başladığını hissediyor ve sinir halinin artık sizin kontrolünüzü aldığınızı düşündüğünüz an eğer imkanınız varsa bulunduğunuz alandan ayrılmalısınız. Böylece hem hava değişimi olacak hem de kendi kendinize kalacaksınız. 

  Bulunduğunuz alandan ayrılma gibi bir durum söz konusu değilse o zaman derin nefesler almaya başlamalısınız. İlk başlarda bunu yapmak işe yaramıyormuş gibi görülse de kısa bir süre sonrasında artık sinirlilik durumu ortadan kalkmış olacaktır. İnsanların sinirlerinin yükselmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi ise kendi kendilerini doldurmaları.

  Öyle ki bir an geliyor ki normalde çok az sinirlenilebilecek olan durumlarda kendimizi doldurmamız ve geçmiş dönemlerdeki sıkıntıları da ortaya çıkartarak sinirimizi yükseltiyoruz. Halbuki böyle bir durum kendini gösterdiği zaman ilk önce içerisinde bulunulan durumun önüne geçilmesi adına yukarıdaki tekniklerden yararlanılması gerekiyor.

  Aksi durumda sinir hali aşılmayacağı gibi çok daha yükselmeye başlayacaktır. Kimi durumlarda ortaya çok ciddi sorunlar kendini göstermeye başladığı anda sevdiklerinizden yardım almalısınız. 

  Çevrenizde eğer ki sizi tanıyan, yakın olduğunuz kişiler varsa bu aşamada devreye girebilir ve yapacakları konuşmalar ile sizi sakinleştirebilirler. Böylece ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi sorunların kendini göstermesi de düşünülenden kolay bir şekilde engellenmiş olacaktır.

44 Cevaplar

+15 oy
Acemi (384 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Sessiz bir ortama gidin.Rahat bir sandalyeye oturun. Sırtınızı arkanıza iyice yaslayın. Ayaklarınızı yere sağlam bir şekilde basın. Sonrasında kollarınızı iki yanınıza serbestçe bırakın.Derin bir nefes alın ve başka şeyler düşünmeye çalışın.
Acemi (721 puan) tarafından yorumlandı
Bana kalırsa kendi yöntemimi size aktarmak istiyorum. Her insanın kendine has bir özel alanı vardır, bu koltuk olabilir, yatak, bahçe, duvar, dam, yani kısacası kendinizi huzurlu bulduğunuz en güzel yere geçin ve hafifçe müziği açın kahvenizi yudumlarken güzel şeyler düşünün, Emin olun bunu yaptığınızda sinir stres bişiyiniz kalmaz. Bazı şeyleri oluru ile kabul etmek gereklidir, herşeyi kafaya takmamak lazım. Uzun lafın kısası!!! Hayat çok ama çok kısa hiç bir şey için kendinizi yıpratmayın...
+13 oy
tarafından cevaplandı
Yürüyüş yap. Sinirlendiğin şeylerden uzaklaş. Güzel manzaralar bak işe yarar.
+14 oy
Acemi (27.8k puan) tarafından cevaplandı
Sakinleşeceğim bişey varsa bana da söyleyin :) bi ben beceremiyorum galiba
+13 oy
tarafından cevaplandı
Ben öfkeyle kalktımmı zarar vermeden oturmam o yüzden zarar verdimmi şakinleşirim
+12 oy
Acemi (814 puan) tarafından cevaplandı
sinirlilik karakteristik bir yapıdır aslında. Ve etrafıma baktığım zaman bu tarz insanlar bu yapıdan çıkmak için hiçbir tavsiyeyi dinlemez. Ben buyum kardeşim sinirliyim gözüm görmez hiç birşeyi, ya da beni sinir etmeyin yoksa biliyorsunuz sinirim vs gibi cevaplar alırsınız. Siniri yatıştırmak için öneriler gayet güzel ve olması gerekendir ama öneriye uyacak insan bulmak çok zor. Eğitim şart :)
+11 oy
Acemi (10.5k puan) tarafından cevaplandı

Ben öfkeyle kalktımmı zarar vermeden oturmam o yüzden zarar verdimmi şakinleşirim ama kız arkadaşım yanımdaysa sakin olmaya çaılışırım 

+11 oy
Acemi (884 puan) tarafından cevaplandı

Bul birsini ve döv en güzel rahatlama yöntemidir hiçbir şekilde kasmican kendini elinden gelenin en iyissini yapcan ve dövcen 

+11 oy
Acemi (6.6k puan) tarafından cevaplandı

Ben sinirlendiğim zaman sakinleşmem giderim kim olursa olsun  ağız kafa göz el ayak burun unutmıyalım rahatlamak konusunda en iyi şey bence bu

+11 oy
Acemi (4.4k puan) tarafından cevaplandı

ahat bir sandalyeye oturun. Sırtınızı arkanıza iyice yaslayın. Ayaklarınızı yere sağlam bir şekilde basın.Derin bir nefes alın ve başka şeyler düşünmeye çalışın.Siniri yatıştırmak için öneriler gayet güzel ve olması gerekendir ama öneriye uyacak insan bulmak çok zor. 

+11 oy
Acemi (2.8k puan) tarafından cevaplandı

Çok sinirlendiğimde ağlamayı tercih ediyorum göz yaşlarım aktıkça bende dejarj oluyorum ve rahatlıyorum bişeylere sinirlenip sürekli içime atarsak bı sadece kendi zararımıza olur 

+8 oy
Acemi (19.5k puan) tarafından cevaplandı

 Çok sinirlendiğinde koş yani yapacak tek şey koş rüzgara carparim carparim kosucaksin gerekirse bağırarak   kosucaksin kendini rahatlatmak budur koşarak veya bağırarak yorum kendinizi boyle keslr anca o şekilde     rahatlayblrsinz saymak felan efsane düşündükçe sinrlenrsinz kulaklgnzi takın ve koşun :) 

+9 oy
Acemi (7.1k puan) tarafından cevaplandı

Çok sinirlendiğinde dışarı çıkıp bir güzel temiz hava sakinleştirir içerde insan çok dikilip sinirlenebiliyor temiz hava insana iyi gelir ve sakinlestirir

+9 oy
Acemi (23.7k puan) tarafından cevaplandı

Admin güzel şeyler soruyorsun bu konuda benim fikrim birinin konuşturarak sakinleştirmesi yerine bireyin tek kalıp sakinleşmesi bence daha uygun oluyor çünkü insan sinir halinde istemeden birilerini kırabilir . En azından ben öyleyim o yüzden tek kalıp sakinleşmek daha uygun :)

+9 oy
Acemi (18.7k puan) tarafından cevaplandı

ben çok sinirlendiğim zaman oraya buraya 

çok saldırıyorum sakinleşmek için irademi kullanıyorum zaten iradesi güçlü insanlar 

sinirlendiklerinde sakinleşmeyi basarırlar

+9 oy
tarafından cevaplandı

Yönetmenim tek kaldığımız zaman sakinleşebiliriz bir hayvanımız olunca onunla oynayarak stresimizi sinirimizi üstümüzden atabilip sakinleşebiliriz sevdiğimiz bir insan yanımıza gelerek bizi ferahlatabildiği zaaman sakinleşebiliriz yönetmenim saygılarımla 

+9 oy
Bilge (82.9k puan) tarafından cevaplandı

Ben bulunduğum ortamı genelde terk ediyorum. Ağzımdan düşünmeden kötü bir söz çıkar da dönüşü olmayan yollara girerim diye. Eğer ortamı terkedemiyorsam susmayı denerim.

+9 oy
Acemi (3k puan) tarafından cevaplandı

ben çabuk şinirlenirim çabuk şakinlesirim.ben çabuk şinirlenirim çabuk şakinlesirim.ben çabuk şinirlenirim çabuk şakinlesirim.

+9 oy
Acemi (740 puan) tarafından cevaplandı

ben çok sakin biriyim ama sinirlenirsem kıyameti koparırım kimse durduramaz.ben çok sakin biriyim ama sinirlenirsem kıyameti koparırım kimse durduramaz.

+9 oy
Acemi (17.8k puan) tarafından cevaplandı

O ortamdan çıkıp , farklı bir ortama geçip mümkünse bir süre yalnız kalmayı tercih etmelisiniz. Ortamda bulunmaya devam etmeniz sikinti olur

+7 oy
Uzman (232k puan) tarafından cevaplandı

cok sınırlendıgımde benım bır tane ayıcıgım var oyuncak adı ponpon onu alır sarılıp aglarım bırtek o benı sakınlestırır

+8 oy
Acemi (37.9k puan) tarafından cevaplandı

Vala bence boyle bisey mumkun degil ben çok sinirlenince beni kimse tutamaz sakinlesmem yani 

+7 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Ben çok sinirlendiğimde sigara içip uyuyorum daha güzel şeyler yapılabilir en iyisi hiç düşünmemek

+8 oy
Bilge (55.3k puan) tarafından cevaplandı

ben cok sinirlendiğimde damima sinirlenemeye calıırım sakin olmaya calıışırım ama olmadı diyelim kendimi sakin etirmeye calışrım elimden geldiğinceye kadar.

+7 oy
Acemi (9.9k puan) tarafından cevaplandı

Ben çok sinirlenirsem pek sakinlesemem sskinlestiremezler beni bende böyle biriyim sinirden ağlarim 

+4 oy
Acemi (39.5k puan) tarafından cevaplandı

çok sinirlendiğimde sakinleşmem çok uzun sürüyor eğer evdeysem evden çıkıp koşuyorum , yorulduğumda ise yürümeye devam ederim. sokaktaki köpek ve kedilerle vakit geçiriyorum bu beni sakinleştirebiliyor.

+5 oy
Acemi (3.3k puan) tarafından cevaplandı

peygamber efendimizin sav bir hadisi vardi tam hatirlamiyorum ama netten arastirirsaniz bulursunuz yanlis soylmiyim simdi

+5 oy
Acemi (1.9k puan) tarafından cevaplandı

Bunun cevabını ben de arıyorum ve hala bulabilmiş değilim yöntemini maalesef.. Bu ülkede sinirlenecek çok şey de olunca ..

+3 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı

Sinirlerine hakim olamayan birinin o ortamdan uzaklaşması en mantıklısı. 

+3 oy
Acemi (43.3k puan) tarafından cevaplandı
Ben sakinleşmiyorum ama çok duydum çok sinirliyseniz abdest alın geçiyor diyorlar
+2 oy
Acemi (16.9k puan) tarafından cevaplandı
Bana göre çok sinir olduğunda içinde ona kadar sayacaksın ben bu taktiği önerebilirim
+2 oy
tarafından cevaplandı
Sinirlendiğimde kolay kolay sakinleşmem ortamdan koparım ya da uyumaya çalışırım böyle sakinleşebiliyorum
+2 oy
Acemi (32.2k puan) tarafından cevaplandı
Ağlamam lazım sakinlesmem için sonra kulak ligi takip boş boş oturmam lazım anca öyle sakinlesirim
+1 oy
Acemi (266 puan) tarafından cevaplandı
Bence çikolata yiyin çok iyi geliyor bende öfke kontrolü 0 olan hatta eksilerde olanlardanım ofkelendiginizde bulunduğunuz yeri terk edin temiz hava almaya çalışın sakin meseleyi düşünmeyin oyun oynayın yemek yiyin sinirimizi atmak için sigara yakin
+1 oy
Uzman (151k puan) tarafından cevaplandı
Şimdi sinirlendikten sonra ilk yapmanız gereken derin derin nefes almak ve sakinleşmeyi beklemektir ve bence derin derin nefes alırken sevdiği herhangi bir şeyi düşünmelidir insan.
+1 oy
Bilge (53.1k puan) tarafından cevaplandı
çok sinirlendiğimde öfkeyle kalkarım zarar vermeden oturmam zarar veremezsem sakinleşmem
0 oy
Acemi (3.5k puan) tarafından cevaplandı
Birkere o ortamdan uzaklasrm yalnz kalmaya calsrm nefes alıp verrm icimden 10 kadar sayrm
0 oy
Acemi (2.9k puan) tarafından cevaplandı
Yuzumu yikarim.sakin bir ortama gider kafami dinlerim bir muddt hic konusmm
0 oy
Acemi (19.9k puan) tarafından cevaplandı
Asırı sinirlenince ağlayarak hmn sakinleşırım aglayacagım ortam yoksa susarım kimse bna bıse sormucak kndı halıme bı sure sonra sakınlesmıs olurum
0 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
Hemen  kendini dışarıya  yani  sokaklara  çık  temiz  hava  sana gayet iyi gelecektir.
0 oy
Acemi (2.2k puan) tarafından cevaplandı
Derin nefes alarak 10a kadar say içinden güzel şeyler geçir hatta bi yastık alıp o esnada onu sıkabilirsin kendini tutmaya çalış ne demişler öfkeyle kalkan zararla oturur
0 oy
Acemi (26.3k puan) tarafından cevaplandı
Ordan ayrilip ve derin nefes almak ve komik espiriler...ben bunlarla çabuk sakinlesiyorum..
0 oy
Acemi (3.3k puan) tarafından cevaplandı
genelde sinirlendiğimde çevremdeki insanlardan uzaklaşır ortam neresi ise mesela ev ise odama geçer uzanırım. dışarıdaysam bir parka gider su kenarı havuz kenarı var ise kısacası su sesinin olacağı bir yerde oturur sakinleşmeye çalışırım. genelde ağlayarak rahatlarım. çünkü sinirliyken birilerini kırmak veya geri dönüşümü zor olan istemsiz cümleler söylemek istemem.
0 oy
Acemi (448 puan) tarafından cevaplandı
O ortamdan kaç. Yalniz kal. Sahile git deniz dalgasi insani sakinlestiriyor. Nerde huzur buluyorsan oraya gitmelisin. Gozlerini kapatip dusunebilirsin. Ben hep oyle yaparim.
0 oy
Acemi (7.7k puan) tarafından cevaplandı
Sakin bir yere geçerim , şarkı açarım yada en yakın arkadaşımı ararim ve onunla konuşurum ......

İlgili sorular

+6 oy
12 cevap
13, Şubat, 2017 Kızlara Özel kategorisinde Esmaaa0 Uzman (232k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
4, Mayıs, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde sanilya Acemi (22k puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap
27, Mart, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde Meowmeow3 Acemi (11.1k puan) tarafından soruldu

10.2k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.1k kullanıcı

su-kacagi.istanbul

...