Online Saygınlığını Korumanın Yolları Nelerdir?

+8 oy
25 Ocak 2017 Aşk & Love kategorisinde Esra_aybübe Acemi (1,170 puan) sordu

Online platformlar günümüzde hiç olmadığı kadar büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Öyle ki şimdilerde hangi yaşta olursa olsun fark etmez insanlar birbirinden farklı sosyal medya platformları üzerinden gerekli olan bilgileri girerek bu platform içerisindeki yerini almış oluyorlar.

 Ancak sosyal medya platformlarına üye olmak ya da internet siteleri hazırlatarak bu alanda kendine yer bulmak kolay olsa da online saygınlık konusuna dikkat edilmemesi sonrasında normal hayatta oldukça etkili bir kişiliğe sahip olunsa dahi online hayatta bu saygınlık elde edilemeyebilir.

Bu tarz durumların önüne geçilmesi adına öncelikli olarak online saygınlık nedir, nasıl oluşturulur gibi konularda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Online saygınlık en basit tabir ile sanal anlamda halkla ilişkiler çalışmalarının bir diğer adıdır. Özellikle de şirketler şimdilerde bu konuya aynı gerçek hayattaki saygınlıkları için yaptıkları özenli çalışmaları yapıyorlar. 

Online saygınlık ile alakalı dikkat edilmesi gereken en önemli şey hiç şüphesiz ki şeffaflık. İkili oynamak ya da bir süre öncesinde söylenilen ya da yapılan şeyin daha sonrasında tam tersinin yapılması, söylenilmesi gibi durumlar kişilerin veya kurumların ciddiyetini ve saygınlığını çok ciddi anlamda etkileyecektir.

Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalınmaması adına online saygınlık ile alakalı öncelikli olarak şeffaflığa dikkat edilmelidir. Ayrıca çok özel bilgilerin bu platformlarda paylaşımı, beraberinde farklı sorunları getirebilir. Dolayısıyla online saygınlığı korumak ve insanların kişi ya da kurumlar üzerinden istedikleri başarıları elde etmesi adına mutlaka aradaki mesafe doğru şekilde ayarlanmalıdır. 

Böylece bir taraftan istenilen saygınlık elde edilirken diğer bir taraftan ise bu saygınlık adına insanlara sunulan bilgilerden ötürü herhangi bir sorunun kendini göstermesi durumunun da önüne geçilmiş olunacaktır. 

17 Cevap

+8 oy
26 Ocak 2017 aylina Acemi (478 puan) cevapladı
Çok faydalı bir yazı olmuş gerçektende, online saygınlık ve itibar özellikle günümüz teknoloji ortamında çok önemlidir. şahsen ben internette bir firmayı inceliyor olsam öncelikle o firma ve sahibi hakkında itibar araştırması yapar sonra her hangi bir işlem yapacaksam yaparım. Yurt dışında online saygınlık ve itibar için sürekli anket düzenleyen kuruluşlar bile var.
+7 oy
27 Ocak 2017 hazan Acemi (721 puan) cevapladı
Aslında iş etiği dediğimiz olay online platformda da geçerli olmalı. Fakat maalesef bu yönde çok da aldatmaca ve hileler dolanmakta. Çoğu sitelerde yer alan bilgiler aslında hiç de gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda çok güvenilir platformlar olsa bile insanlar artık ister istemez acaba mı? Ya da doğrumu diye düşünmek zorunda kalıyor. Ülkemizde bu konuda gereken yaptırımlar zayıf.
+6 oy
28 Ocak 2017 misafir cevapladı
Online platformlarda zıvanadan çıkmamak için konuştuğunuz kişileri yanınızdaymış gibi görün.ï
+6 oy
29 Ocak 2017 NebiLeYim Acemi (998 puan) cevapladı
Gerçekten de günümüzde ne kadar önemli bir alan aslında. Artık çoğu işlerimizi online yapıyoruz. Alış verişten, tatile, ürün çeşitlerine, ya da ulaşmak istediğimiz bilgiye. Çok önemlidir bir firmaya gerçekten güven duymak ve gönül rahatlığıyla halletmek istediğimiz işi yapmak. Seçici davranmak lazım. Hilesiz ve güvenli platformlarda kullanıcı olmak lazım. Gerçeği yansıtmayan ve insan dolandıran o kadar yer var ki.
+6 oy
29 Ocak 2017 ismigül Acemi (874 puan) cevapladı
Bir kere başıma öyle bir şey geldi ki. Tatil planı yaptık eşimle internet üzerinden bulduk ve o kadar çok güzeldi ki bize sunulan her şey. Çok büyük bir heyecanla gittik ama hüsrandı. Hem de bu konuda titiz olan eşim bile kanmıştı. Site o kadar profesyonel ve güven vericiydi ki. Ama biz cenneti beklerken neler neler yaşadık. Rezil etik onlara her yere.
+6 oy
29 Ocak 2017 gül_desem Acemi (1,114 puan) cevapladı
Şeffaflık ve kurumsal saygınlık her şeyin anahtarıdır diye düşünüyorum ben. Özellikle günümüz çağı teknolojisi göz önüne geldiğinde online saygınlık çok dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Online saygınlıgı korumanın ana temeli iş disiplini, işinize olan sadakat ve yanınızda bulunan personelinizin sizin prensipleriniz doğrultusunda işlerini sorunsuz yapmasına baglıdır.
+6 oy
29 Ocak 2017 SeLvim Acemi (814 puan) cevapladı
Online saygınlık gerçekten çok önemlidir. Prestij ve güvenilirlik açısından şeffah ve sitenizde ne iseniz ne gibi bir platformda yer alıyorsanız gerçekte de o olmalısınız. Daha doğrusu gerçeğiniz neyse sosyal platformda da o saygınlıkta yer almanız gerekir. Bunu kaybettiğiniz zaman çok şeyi kaybetmiş olursunuz. Güvenilirlik çok önemli.
+5 oy
30 Ocak 2017 alp Acemi (4,250 puan) cevapladı

Çok faydalı bir yazı olmuş gerçektende, online saygınlık ve itibar özellikle günümüz teknoloji ortamında çok önemlidir. şahsen ben internette bir firmayı inceliyor olsam öncelikle o firma ve sahibi hakkında itibar araştırması yapar sonra her hangi bir işlem yapacaksam yaparım.

+4 oy
30 Ocak 2017 Nute19 Acemi (19,393 puan) cevapladı

 Online  insan gibi kalmamış için :) tabikide ağzımızı bozmamamiz lazim yoksa bi anda tüm sayginligimizi kaybetme mide neden olacak unsunlar vardır en ufak biseyde sinirlenip :) atlarsak mevuzya saygınlık felan kalmaz çoğu işimizi online yapmaya başladık zaten online esiri gibi :) 

+3 oy
31 Ocak 2017 Mdd Bilge (55,078 puan) cevapladı

Online platform günümüzde büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Ve bu platformda saygınlığını korumak için sözlerine  cümlelerini özellikle dikkat etmelisin.

İlgili sorular

+2 oy
8 cevap
20 Şubat 2017 Arkadaşlık kategorisinde Esmaaa0 Uzman (231,959 puan) sordu
+2 oy
3 cevap
+3 oy
11 cevap
22 Mart 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde Selim Kahraman Acemi (8,362 puan) sordu

SosyalKızlar, Dilediğiniz konularda sorularınızı paylaşıp cevap bulabileceğiniz ve bilgi ve tecrübelerinizi paylaşarak İnsanlara faydalı olabileceğiniz bir  Soru-Cevap Platformudur.

10,173 soru

46,357 cevap

3,058 yorum

2,612 üye

 1. Yönetici

  309791 Points

 2. Esmaaa0

  231959 Points

 3. Zombi

  186204 Points

 4. maviiiiisssss

  175137 Points

 5. BEYAZ

  165216 Points

...