+8 oy
Aşk & Love kategorisinde Acemi (1.1k puan) tarafından soruldu

Online platformlar günümüzde hiç olmadığı kadar büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Öyle ki şimdilerde hangi yaşta olursa olsun fark etmez insanlar birbirinden farklı sosyal medya platformları üzerinden gerekli olan bilgileri girerek bu platform içerisindeki yerini almış oluyorlar.

 Ancak sosyal medya platformlarına üye olmak ya da internet siteleri hazırlatarak bu alanda kendine yer bulmak kolay olsa da online saygınlık konusuna dikkat edilmemesi sonrasında normal hayatta oldukça etkili bir kişiliğe sahip olunsa dahi online hayatta bu saygınlık elde edilemeyebilir.

Bu tarz durumların önüne geçilmesi adına öncelikli olarak online saygınlık nedir, nasıl oluşturulur gibi konularda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Online saygınlık en basit tabir ile sanal anlamda halkla ilişkiler çalışmalarının bir diğer adıdır. Özellikle de şirketler şimdilerde bu konuya aynı gerçek hayattaki saygınlıkları için yaptıkları özenli çalışmaları yapıyorlar. 

Online saygınlık ile alakalı dikkat edilmesi gereken en önemli şey hiç şüphesiz ki şeffaflık. İkili oynamak ya da bir süre öncesinde söylenilen ya da yapılan şeyin daha sonrasında tam tersinin yapılması, söylenilmesi gibi durumlar kişilerin veya kurumların ciddiyetini ve saygınlığını çok ciddi anlamda etkileyecektir.

Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalınmaması adına online saygınlık ile alakalı öncelikli olarak şeffaflığa dikkat edilmelidir. Ayrıca çok özel bilgilerin bu platformlarda paylaşımı, beraberinde farklı sorunları getirebilir. Dolayısıyla online saygınlığı korumak ve insanların kişi ya da kurumlar üzerinden istedikleri başarıları elde etmesi adına mutlaka aradaki mesafe doğru şekilde ayarlanmalıdır. 

Böylece bir taraftan istenilen saygınlık elde edilirken diğer bir taraftan ise bu saygınlık adına insanlara sunulan bilgilerden ötürü herhangi bir sorunun kendini göstermesi durumunun da önüne geçilmiş olunacaktır. 

17 Cevaplar

+8 oy
Acemi (778 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Çok faydalı bir yazı olmuş gerçektende, online saygınlık ve itibar özellikle günümüz teknoloji ortamında çok önemlidir. şahsen ben internette bir firmayı inceliyor olsam öncelikle o firma ve sahibi hakkında itibar araştırması yapar sonra her hangi bir işlem yapacaksam yaparım. Yurt dışında online saygınlık ve itibar için sürekli anket düzenleyen kuruluşlar bile var.
+7 oy
Acemi (721 puan) tarafından cevaplandı
Aslında iş etiği dediğimiz olay online platformda da geçerli olmalı. Fakat maalesef bu yönde çok da aldatmaca ve hileler dolanmakta. Çoğu sitelerde yer alan bilgiler aslında hiç de gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda çok güvenilir platformlar olsa bile insanlar artık ister istemez acaba mı? Ya da doğrumu diye düşünmek zorunda kalıyor. Ülkemizde bu konuda gereken yaptırımlar zayıf.
+6 oy
tarafından cevaplandı
Online platformlarda zıvanadan çıkmamak için konuştuğunuz kişileri yanınızdaymış gibi görün.ï
+6 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
Gerçekten de günümüzde ne kadar önemli bir alan aslında. Artık çoğu işlerimizi online yapıyoruz. Alış verişten, tatile, ürün çeşitlerine, ya da ulaşmak istediğimiz bilgiye. Çok önemlidir bir firmaya gerçekten güven duymak ve gönül rahatlığıyla halletmek istediğimiz işi yapmak. Seçici davranmak lazım. Hilesiz ve güvenli platformlarda kullanıcı olmak lazım. Gerçeği yansıtmayan ve insan dolandıran o kadar yer var ki.
+6 oy
Acemi (1.1k puan) tarafından cevaplandı
Bir kere başıma öyle bir şey geldi ki. Tatil planı yaptık eşimle internet üzerinden bulduk ve o kadar çok güzeldi ki bize sunulan her şey. Çok büyük bir heyecanla gittik ama hüsrandı. Hem de bu konuda titiz olan eşim bile kanmıştı. Site o kadar profesyonel ve güven vericiydi ki. Ama biz cenneti beklerken neler neler yaşadık. Rezil etik onlara her yere.
+6 oy
Acemi (1.4k puan) tarafından cevaplandı
Şeffaflık ve kurumsal saygınlık her şeyin anahtarıdır diye düşünüyorum ben. Özellikle günümüz çağı teknolojisi göz önüne geldiğinde online saygınlık çok dikkat edilmesi gereken bir kavramdır. Online saygınlıgı korumanın ana temeli iş disiplini, işinize olan sadakat ve yanınızda bulunan personelinizin sizin prensipleriniz doğrultusunda işlerini sorunsuz yapmasına baglıdır.
+6 oy
Acemi (814 puan) tarafından cevaplandı
Online saygınlık gerçekten çok önemlidir. Prestij ve güvenilirlik açısından şeffah ve sitenizde ne iseniz ne gibi bir platformda yer alıyorsanız gerçekte de o olmalısınız. Daha doğrusu gerçeğiniz neyse sosyal platformda da o saygınlıkta yer almanız gerekir. Bunu kaybettiğiniz zaman çok şeyi kaybetmiş olursunuz. Güvenilirlik çok önemli.
+5 oy
Acemi (4.4k puan) tarafından cevaplandı

Çok faydalı bir yazı olmuş gerçektende, online saygınlık ve itibar özellikle günümüz teknoloji ortamında çok önemlidir. şahsen ben internette bir firmayı inceliyor olsam öncelikle o firma ve sahibi hakkında itibar araştırması yapar sonra her hangi bir işlem yapacaksam yaparım.

+4 oy
Acemi (19.5k puan) tarafından cevaplandı

 Online  insan gibi kalmamış için :) tabikide ağzımızı bozmamamiz lazim yoksa bi anda tüm sayginligimizi kaybetme mide neden olacak unsunlar vardır en ufak biseyde sinirlenip :) atlarsak mevuzya saygınlık felan kalmaz çoğu işimizi online yapmaya başladık zaten online esiri gibi :) 

+3 oy
Bilge (55.2k puan) tarafından cevaplandı

Online platform günümüzde büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Ve bu platformda saygınlığını korumak için sözlerine  cümlelerini özellikle dikkat etmelisin.

+2 oy
Acemi (18.7k puan) tarafından cevaplandı

Aslında iş etiği dediğimiz olay online platformda da geçerli olmalı. Fakat maalesef bu yönde çok da aldatmaca ve hileler dolanmakta. Çoğu sitelerde yer alan bilgiler aslında hiç de gerçeği yansıtmıyor. bana göre böyle benim düşüncelerim

+2 oy
tarafından cevaplandı

Kötülüklerden uzak durmak başlıca sebeb arıyorsak sıgaradan uzak durmak kötü alışkanlıklara başlamamk arkadaşımızı doğru secmek gibi bircok etken bulunuyor saygınlıgımızı hic bir zaman bozmamak için gayet sabırlı azimli bir davranış sergilemeliyiz. 

+1 oy
Acemi (3k puan) tarafından cevaplandı

saygınlığını korumak sakin olursan olur.saygınlığını korumak sakin olursan olur.saygınlığını korumak sakin olursan olur.

+1 oy
Acemi (15.8k puan) tarafından cevaplandı

öncelıkle yazmıs oldugunuz yazıya kesınlıkle katılıyorum  gayet guzel ıfade etmıssınız  ve ınsanlar   saygınlıgını her an her yerde  koruyabılmelı sosyal medyada olsa  karsıdakılerın bı ınsan oldugunu unutmamak ve ona göre davranmak gerekır 

0 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Maalesef internnette kendimizden kopuyoruz ve başka insanlara dönüşüyoruz bu iyi değildir.

0 oy
Acemi (16.9k puan) tarafından cevaplandı
Tabiki ilk olarak yazdığın şeylere ve paylaştığın şeylere özen göstermek
0 oy
tarafından cevaplandı
Online saygılı olmak için olmadığımız biri olarak kendimizi göstermemeliyiz diye düşünüyorum

İlgili sorular

+2 oy
8 cevap
20, Şubat, 2017 Arkadaşlık kategorisinde Esmaaa0 Uzman (232k puan) tarafından soruldu
+2 oy
3 cevap
31, Ocak, 2017 Kızlara Özel kategorisinde Nute19 Acemi (19.5k puan) tarafından soruldu

10.2k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.1k kullanıcı

su-kacagi.istanbul

...