+18 oy
Kızlara Özel kategorisinde Uzman (310k puan) tarafından soruldu

  Aşk ve Yaş İlişkisi

  Pek çok kişi aşkın bir yaşı olup olmadığını merak etmektedir. Küçük zamanlardan itibaren karşı cinse duyulan hisler aile tarafından ya da çevre tarafından bastırılmakta, gençlere aşkın bir yaşı olduğu iması yapılmaktadır. Ancak bununla birlikte, kural tanımayan aşıklar aşkın yaşının olmadığını, kişinin her yaşta aşık olabileceğini ve kendinden kat be kat yaşça büyük birisine aşık olabileceğini vurgulamaktadırlar. Ancak işler böyle değildir.

  Aşkın yaşı olmaz tanımı uzun yıllar önce bilinenin aksine iki sevgilinin birbirine duyduğu aşk şeklinde değil kişinin en değerlisine duyduğu aşk olarak nitelendirebilmektedir. Örneğin kısaca örnek verecek olursak 5 yaşında bir çocuk aşkın ne demek olduğunu bilemeyebilir. Ancak bilemediği anlam yalnızca duygusal anlamda hislerinizi paylaşabileceğiniz kişilere karşı olan aşktır. Zira 5 yaşındaki çocuk da annesine çok büyük bir aşkla bağlıdır.

  Aşk ve yaş tanımı ülkemizde de oldukça ciddiye alınmaktadır. Özellikle çocuk yaştaki gençlerin günümüzde birbirlerine karşı hisleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha fazla artmıştır. Zira kişiler artık internet üzerinden de kolaylıkla iletişim kurabilmektedir. Evlerinde internet bulunan genler de teknoloji ağında doğmuş olduklarından ötürü internetle haşır neşir büyümüşlerdir. Bu sebepten ötürü karşı cinsle iletişim kurma ihtimalleri de bir hayli artmaktadır.

  Ancak bununla birlikte, süreçle ilgili dikkat edilmesi gereken belirli detaylar da bulunmaktadır. Yaşı çok küçük olan kişiler ne yazık ki bu iletişimden sağlıklı olarak etkilenmezler. Dolayısıyla hem aileler em de psikologlar tarafından önerilen de çocukların bu konuda bir bilinç kazandıktan sonra bir ilişkiye başlamasına izin verilmesi ya da buna destek verilmesi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Günümüzde oldukça fazla sayıda çocuk bulunmakta, bu çocuklar da çok kısa bir süre zarfı içerisinde aşık olabilmekte ya da aşık olduğunu sanmaktadırlar.

  Çocukların bu iletişimden etkilenmemesini sağlamak adına aileler çocuklarıyla konuşma yapmakta ya da onları doğrudan bir pedagoga götürmektedirler. Bu pek çok çocuğun hem kimlik oluşumunu tamamlaması adına hem de cinsel kimliğinin oluşması adına oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Aşkın bir yaşı olmasa da, önlem alacağımız bizim sorumluluğumuzda olan çocuklarımız bulunmaktadır.

Aşk ve yaş, aşkın tanımı itibariyle korelasyonu olan değerler değildir. Ancak, elbette hormonların en tepe noktaya ulaştığı belli bir yaş aralığında ayran gönüllülük düzeyine varacak şıpsevdilik ortaya çıkması da söz konusu olmaktadır.

34 Cevaplar

+2 oy
Acemi (9.6k puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
aşk ve yaş elbetteki ilişkili iki kavramdır. Çünkü aşk algısı kişinin yaşam tecrübesi ile doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla her yaşanan yıl yeni tecrübeler demek olacağından, yaş ilerledikçe aşka bakış açısısı da değişiyor. Ancak elbette ki edinilen tecrübelerin ne tür tecrübeler olduğu da önemli, çünkü aşka bakış açısı değişirken edinilen tecrübeye göre şekilleniyor. Örneğin erken yaşlarda henüz bir çok zorlukla karşılaşmamış ve hayata dair çok derinleşmemiş oluruz. Bu sebeple aşk algımız daha ütopik ve dolayısıyla heyecan vericidir. Ancak zamanla çocukluğun hayal gücünü yitirir, başka bir deyişle kendimize göre sıradanlaşırız. Bu da aşık olma potansiyelimizi etkilediği gibi, nasıl aşıklar olacağımızı da mizacen belirler.  Aşkın elbette ki yaşı yok. Her yaşta aşık olunabilir. Ancak yaşam tecrübesi az olan kişilerin çok daha çabuk aşık olduğu da unutulmamalı....
Uzman (310k puan) tarafından yorumlandı
Bu soruya yazılan en güzel cevaplardan birini verdiniz. Sanırım bu makaleyi size yazdırsaydık çok daha yerinde olurmuş ))
Acemi (9.6k puan) tarafından yorumlandı
Teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim :) Bence makale de gayet başarılı zevkle okudum.
+15 oy
Acemi (778 puan) tarafından cevaplandı
Maalesef teknoloji her ne kadar günlük hayatı kolaylaştırıyorsa bu tarz durumlar için çok tehlikeli olabiliyor. Bence ailelerin bu konuda ergenlik yaşayan çocuklarını iyice izlemesi ve bilinçlendirmesi gerekiyor. Aslında en doğrusu her konuda çocuklarıyla  konuşabilecek güveni sağlamalarıdır. Güven kazanan bir çocuk hareketlerini kısıtlamaz ve rahat hareket eder..duygularını da ele verir. Anne babanın yakınlığı çok önemli bu durumda.
+14 oy
Acemi (604 puan) tarafından cevaplandı
Sibel: ya şimdi 60 yaşındaki bir adam ile 20 yaşındaki bir kadın arasında aşk olabilir mi? Olabilir ancak bu aşkı yürütecek bedenler yani araçlar bu yükü taşıyamaz diye düşünüyorum. Ama yaş farkı 10 olursa bir yere kadar idare edilebilir. Bu sınırla hareket edildiğinde aşka da izin verilebilir. Ancak bu sınırların ötesi bana tehlikeli geliyor. Diğer kızlar ne düşünür bilmiyorum ama benim düşüncelerim böyle… Davul bile ne demişler, dengi dengine olmalı…
+14 oy
Acemi (536 puan) tarafından cevaplandı
bana göre birliktelikleri etkileyen en önemli şeyler, yaş ve maddi durumdur. Ancak konu aşk olunca yaş ve maddiyat da bir etki göstermiyor.  Ama yine de bu güne kadar bir çok sıra dışı birlikteliğin özellikle yaş ve performans sorunu dikkate alındığında kısa sürdüğünü söyleyebilirim. Yani aradaki yaş artınca düşünceler anlayışlar özlemler beklentiler de değişiyor.
+13 oy
tarafından cevaplandı
Aşk ve Yaş ilişki arasında ciddi bir bağlantı vardır. Mesala 5 yaşındaki bir çocuck aşık olabilir mi veya 20 yaşındaki çocuk karekterli bir birey? Aşk bir insanı güzel şeylere yönlendirebiliyorsa ve güzel şeyleri hissettiyorsa o zaman aşk yaşına geçilmiştir. Aşkın yaşı bireyin düşünebilme,algılama ve sorgulama kabileyeti geliştiğinde gücünü hissettirir.Aşık olan bir zihinsel engelli görmedim şimdiye kadar.
+12 oy
Acemi (678 puan) tarafından cevaplandı
Zeynep: Yaş çök önemli bir faktör tabi. 15 yıla kadar erkeğin kadından daha büyük olması koşulu ile bazı toplumlarda makul görülebilir ilişkiler. Ancak bunun aşkla değil de başka şeylerle ilintili olduğunu söyleyebilirim. Her yaşın kendine göre farklı duygu halleri vardır. 20 yaşında bir kız ile 40 yaşında bir bayanın beklentileri hayata ilgileri çok farklıdır. Hele ki menopoza giren bir kadın için durum daha da karmaşıktır. Her şey dengi ile uyumludur.
+10 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
Gerçekten de çok güzel bir konuya değil misiniz bunun için sizi tebrik ederim dünyanın çeşitli yerlerinde Aşk konusu veya sorunu beraber anılmaktan fakat öyle görüyorum ki maddi imkanlar zenginlik toplumda Statü eğer yeterince güçlü ise 60 yaşındaki İnsanlar 20 yaşındaki kızlarla çok rahat birliktelik kurabiliyor Elbette bu birliktelikte Aşk aramak İmkansız. Bana sorarsanız yaşları arasında büyük farklar olan insanların birbirlerine aşık olması olası bir durum değil. Fakat eğer ortada bir birliktelik varsa bu da açık olduğu anlamına gelmiyor
+11 oy
Acemi (27.8k puan) tarafından cevaplandı
Bence yaş önemli. 20 yaşa 35-40 yaş ne manaaaaysaaaaaa?
+11 oy
Acemi (814 puan) tarafından cevaplandı
Arkadaşlar cevaplarınızı okuyunca acaba ben mi yanlış anladım tartışmamız gereken konuyu diye birkaç kez tekrar okudum. Cevaplar biraz boyut değiştirmeye başladı çünkü. Konu çocuk yaşlardaki gençlerle ilgili sanırım. Yani ergenlik dönemi içindeki gençlerin ilk aşk tecrübeleri ve yapabilecekleri hatalar. Kızlarda 20 yaşı örnek tutmuşsunuz genelde. Bence 13-17 yaş arasını değerlendirelim.  20 yaş kimlik oluşumunun tamamlandığı bir yaştır. Sorun o yaştan önceki 4-5 yıldır.
+9 oy
Acemi (10.5k puan) tarafından cevaplandı

ya insanların düştüğü bi hata var bence.önce olgun kişiler istiyolar kendilerinden 30-20 yaş büyük mesela.bir kaç yıl gözüne ne kadar karizmatik olgun oturaklı biri diyosun seviyosun ediyosun.ama aradan daha fazla bir zaman geçtikten sonra yaş sorunları ortaya çıkmaya başlıyo. bu sefer karşı taraf olgundan ziyade, pasif, renksiz, sıkıcı, geri biri olarak görülmeye başlanıyor. ya bi işe başlarken dikkatli adım atılmalı eğer gelecek üzerineyse tabi.gelecekte olması isteniyosa birinin o anki duygularında biraz ileri görüşlü olup gelecekte nasıl yapacağını düşünmesi gerekiyor kişinin.

+9 oy
Acemi (4.4k puan) tarafından cevaplandı

yaş ve maddiyat da bir etki göstermiyor.  Ama yine de bu güne kadar bir çok sıra dışı birlikteliğin özellikle yaş ve performans sorunu dikkate alındığında kısa sürdüğünü söyleyebilirim. Yani aradaki yaş artınca düşünceler anlayışlar özlemler beklentiler de değişiyor ama bence yaş ilerledikçe aşkın artacağına ianıyorum

+7 oy
Bilge (55.2k puan) tarafından cevaplandı

Fazla abartilmadigi  sürece aşkin yaşı olmaz klasik lafındaki  gibi bir sorun olmaz yani maksimum  5.6 yaş olması lazım bence

+6 oy
Acemi (2.8k puan) tarafından cevaplandı

Bence önemli olan yaş değil anlaşabilmektir belli bi yaş aralığına kadar güzel olsada dedeleri yaşlarında adamlarla evlenen yada torunu yaşında kızlarla beraber olanlar da var benim de sevgilimle aramda yedi yaş var bir he anlamda yakışıyoruz o yüzden yaş kriterinden önce bakılması gereken daha önemli şeyler var:)

+9 oy
Acemi (19.5k puan) tarafından cevaplandı

aşka yas arasındaki ilişki zaten insan en fazla kendinden 3 4 yas buyklkteki birine ilgi duyablr 20 yaşındaki bi bayan 40 yaşına gelmiş bi beyden hoslanacagini düşünmüyorum öyle biseyde varsa para iliskisdr yani okadar diyorum :)

+8 oy
Acemi (23.7k puan) tarafından cevaplandı

Tabikide var ... Her yaşın ayrı güzelliği ayrı deliliği ayrı tecrübesi veya cahilliği vardır . Deli çağlarında olan birisi kendisinin yaşadığı şeyi çoktan yaşayıp geçmiş birisine nasıl ayak uydursun . Belki saçmadır hatadır ama yaşı küçük olan bunun farkında varmaz kendisi yaşayıp görmek ister ötekine ise bu itici gelir

Ve buna benzer bir sürü örnek verilir 

+8 oy
Acemi (18.7k puan) tarafından cevaplandı

tabikide askta yas ilişkisi vardır mesela örnek verecek olursak

14 15 yasındaki bir kız cocugu 40 45 yasındak,i adamla evlenemez aynı duru erkek içinde gecerli 

hani bir söz vardır davul bile dengi dengine o yuzden ask ve yas ilişkisi vardır

+8 oy
tarafından cevaplandı

Sayın yönetmenim aşk yaş ilişkisi herhangibi söz konusu olamaz öyle bişey ki artık 20 yaşında kız 35 40 yaşında adamla evlenebiliyor aşkın yaşı yoktur  dedikleri söz cok dogru bir cümledir yönetmenim önemli olan kalbini o kişiye kaptırmanızdır saygılarımla 

+8 oy
Acemi (3k puan) tarafından cevaplandı

var ama yaş ilişkisi yanlış aşk ilişkisi doğru.var ama yaş ilişkisi yanlış aşk ilişkisi doğru.var ama yaş ilişkisi yanlış aşk ilişkisi doğru.

+7 oy
Acemi (740 puan) tarafından cevaplandı

aşk ilişkisi çok doğru ama yaş ilişkisi yanlıs.aşk ilişkisi çok doğru ama yaş ilişkisi yanlıs.aşk ilişkisi çok doğru ama yaş ilişkisi yanlıs.

+7 oy
Bilge (82.9k puan) tarafından cevaplandı

Aşk ile yaş ilişkisi  tabiki de var. Herkes kendi akranıyla olmalı bence en fazla üç dört yaş oynamalı.

+8 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı

Bence çok bi yaş farkı yoksa hiç bir sakıncası yok ama 20 yaşındaki bir bayanın gidip 40 yaşındaki bi adamla evlenmesi çok saçma örnek veriyim adam 20 sene sonra kadınla ilgilenemez bu yüzden en iyisi her ikisininde yaş aralıgı fazla olmamalı benim kendi düşüncem 

+7 oy
Acemi (8.2k puan) tarafından cevaplandı

bence ikisi de birbiriyle ilişkili kavramlar çünkü bir dönem farkı bir bellek farkı yaratacağı için arada uyumsuzluklar çıkaracaktır

+9 oy
Uzman (232k puan) tarafından cevaplandı

Ben sevmiyorum yaa bayan 20 adam 30 bu ne abi benim bi arkadasim var ya hep mi büyük adamlarla sevgili olur sonra ben neden mutlu olamiyorum ee olamazsin tabi adam olmuş olgun sen daha cıvıl cıvıl ee haliyle seni cekemiyor. Hep derim sevgilinizle birlikte büyüyün birlikte kesfedin birlikte olgunlasin. Ben hic mantikli bulmuyorum tabi bu benim düşüncem

+7 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Aşk ve yaş ilişkisi oranlıdır bence ama tuhaf olan şudur ki 6-7 yaşlarında bile aşık olabiliyoruz bu normal bişey ama çocuklardaki tamamwn beğeni duygusu olduğunu düşünüyorum.

+8 oy
Bilge (55.3k puan) tarafından cevaplandı

bence aşkın yaşı yoktur diye düşnüyorum en azından ama cok fazla yaşlı birirylede evelenmek doğru olmaz yanlış tanınabilirsin halk arasında en iysi yaşıtına göre biriyle ilişki kurmak derim.

+4 oy
Acemi (39.5k puan) tarafından cevaplandı

Tabi ki insanların beraber oldukları kişilere karışamayız ama ilerde düşünce ayrılıkları olur. yani biri A diye düşünürken öbür kişi B diye düşünür yaş farkı için çok düşünmek lazım artılarıyla eksileriyle ilerde problem çıkıp çıkmayacağını bilerek yola çıkmamız lazım onun dışında bir problem olmaz tabi ki kimsenin hayatına karışamayız o ayrı bir konu

+5 oy
Acemi (212 puan) tarafından cevaplandı

Peki kız erkekten büyük olursa kız 30 erkek 24 ?? Lütfen bişey söyleyin ve ilk kız mı erkeğin ailesi ile tanistirilir erkek mı kızın ailesiyle ???

+4 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı

Erkek geç olgunlaştığı için kadından biraz büyük olmalıdır. Ama bu yaş öyle çok fazla olmamalıdır.

+3 oy
Acemi (3.3k puan) tarafından cevaplandı

olmaz olur mu ya bir kere nesil farki oluyor nesil farki olunca da dusunce yapilari eglence tarzlari yasam tarzlari farkli oluyor bunla rfarkli olunca iki kisi hic bir sekilde anlasma ihtimalleri olabilir mi

+1 oy
Acemi (32.2k puan) tarafından cevaplandı
Bence aşkın yasla hiç bir ilgisi yok her insan istediği zaman asik olabilir
0 oy
Acemi (16.9k puan) tarafından cevaplandı
Bence vardır yani kendinde çok büyük biriyle evlenemezsin yani düşünmek gerekir tabiki
0 oy
Bilge (53.1k puan) tarafından cevaplandı
aşkın yaşı yoktur hatta sizden büyük erkekler hem sever hem koror bende kendimden beş yaş büyük birine aşıkım ve evliyim :)
0 oy
Acemi (26.3k puan) tarafından cevaplandı
Aşkın yaşı Yok diyenler cok sacma konusuyor..cunku bir süre sonra erkek veya kadın menapoz veua antropoza giriyor..bunlar nasıl ilişki yaşasın..
0 oy
Acemi (1k puan) tarafından cevaplandı
Merhabalar.

Ask ile yas kavramı iliskisi yoktur. Çünkü, her insan bir kere asık olur. Bu insanın seçim yapması mümkün olmadıgı seydir. Eger bir insan birisini severse, ne olursa olsun hep onun yanında olur. Ve yas farkı olsa dahi vazgeçmez. Bu sorunun yanıtı ise yoktur olacaktır.

#HanifiFurkan
#Basarılar

İlgili sorular

+4 oy
6 cevap
6, Şubat, 2017 Erkekçe kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
17, Mayıs, 2017 Aşk & Love kategorisinde Naila Acemi (725 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
4, Mayıs, 2017 Eğlence kategorisinde BEYAZ Uzman (165k puan) tarafından soruldu

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...