Aşk ve Yaş İlişkisi Varmı? Yorumlarınızı Bekliyorum

+18 oy
1 Ocak 2017 Kızlara Özel kategorisinde Yönetici Uzman (308,862 puan) sordu

  Aşk ve Yaş İlişkisi

  Pek çok kişi aşkın bir yaşı olup olmadığını merak etmektedir. Küçük zamanlardan itibaren karşı cinse duyulan hisler aile tarafından ya da çevre tarafından bastırılmakta, gençlere aşkın bir yaşı olduğu iması yapılmaktadır. Ancak bununla birlikte, kural tanımayan aşıklar aşkın yaşının olmadığını, kişinin her yaşta aşık olabileceğini ve kendinden kat be kat yaşça büyük birisine aşık olabileceğini vurgulamaktadırlar. Ancak işler böyle değildir.

  Aşkın yaşı olmaz tanımı uzun yıllar önce bilinenin aksine iki sevgilinin birbirine duyduğu aşk şeklinde değil kişinin en değerlisine duyduğu aşk olarak nitelendirebilmektedir. Örneğin kısaca örnek verecek olursak 5 yaşında bir çocuk aşkın ne demek olduğunu bilemeyebilir. Ancak bilemediği anlam yalnızca duygusal anlamda hislerinizi paylaşabileceğiniz kişilere karşı olan aşktır. Zira 5 yaşındaki çocuk da annesine çok büyük bir aşkla bağlıdır.

  Aşk ve yaş tanımı ülkemizde de oldukça ciddiye alınmaktadır. Özellikle çocuk yaştaki gençlerin günümüzde birbirlerine karşı hisleri teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha fazla artmıştır. Zira kişiler artık internet üzerinden de kolaylıkla iletişim kurabilmektedir. Evlerinde internet bulunan genler de teknoloji ağında doğmuş olduklarından ötürü internetle haşır neşir büyümüşlerdir. Bu sebepten ötürü karşı cinsle iletişim kurma ihtimalleri de bir hayli artmaktadır.

  Ancak bununla birlikte, süreçle ilgili dikkat edilmesi gereken belirli detaylar da bulunmaktadır. Yaşı çok küçük olan kişiler ne yazık ki bu iletişimden sağlıklı olarak etkilenmezler. Dolayısıyla hem aileler em de psikologlar tarafından önerilen de çocukların bu konuda bir bilinç kazandıktan sonra bir ilişkiye başlamasına izin verilmesi ya da buna destek verilmesi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Günümüzde oldukça fazla sayıda çocuk bulunmakta, bu çocuklar da çok kısa bir süre zarfı içerisinde aşık olabilmekte ya da aşık olduğunu sanmaktadırlar.

  Çocukların bu iletişimden etkilenmemesini sağlamak adına aileler çocuklarıyla konuşma yapmakta ya da onları doğrudan bir pedagoga götürmektedirler. Bu pek çok çocuğun hem kimlik oluşumunu tamamlaması adına hem de cinsel kimliğinin oluşması adına oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Aşkın bir yaşı olmasa da, önlem alacağımız bizim sorumluluğumuzda olan çocuklarımız bulunmaktadır.

Aşk ve yaş, aşkın tanımı itibariyle korelasyonu olan değerler değildir. Ancak, elbette hormonların en tepe noktaya ulaştığı belli bir yaş aralığında ayran gönüllülük düzeyine varacak şıpsevdilik ortaya çıkması da söz konusu olmaktadır.

33 Cevap

+2 oy
21 Mart 2017 sinemis01 Acemi (9,618 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap
aşk ve yaş elbetteki ilişkili iki kavramdır. Çünkü aşk algısı kişinin yaşam tecrübesi ile doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla her yaşanan yıl yeni tecrübeler demek olacağından, yaş ilerledikçe aşka bakış açısısı da değişiyor. Ancak elbette ki edinilen tecrübelerin ne tür tecrübeler olduğu da önemli, çünkü aşka bakış açısı değişirken edinilen tecrübeye göre şekilleniyor. Örneğin erken yaşlarda henüz bir çok zorlukla karşılaşmamış ve hayata dair çok derinleşmemiş oluruz. Bu sebeple aşk algımız daha ütopik ve dolayısıyla heyecan vericidir. Ancak zamanla çocukluğun hayal gücünü yitirir, başka bir deyişle kendimize göre sıradanlaşırız. Bu da aşık olma potansiyelimizi etkilediği gibi, nasıl aşıklar olacağımızı da mizacen belirler.  Aşkın elbette ki yaşı yok. Her yaşta aşık olunabilir. Ancak yaşam tecrübesi az olan kişilerin çok daha çabuk aşık olduğu da unutulmamalı....
21 Mart 2017 Yönetici Uzman (308,862 puan) yorumladı
Bu soruya yazılan en güzel cevaplardan birini verdiniz. Sanırım bu makaleyi size yazdırsaydık çok daha yerinde olurmuş ))
21 Mart 2017 sinemis01 Acemi (9,618 puan) yorumladı
Teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim :) Bence makale de gayet başarılı zevkle okudum.
+15 oy
26 Ocak 2017 aylina Acemi (478 puan) cevapladı
Maalesef teknoloji her ne kadar günlük hayatı kolaylaştırıyorsa bu tarz durumlar için çok tehlikeli olabiliyor. Bence ailelerin bu konuda ergenlik yaşayan çocuklarını iyice izlemesi ve bilinçlendirmesi gerekiyor. Aslında en doğrusu her konuda çocuklarıyla  konuşabilecek güveni sağlamalarıdır. Güven kazanan bir çocuk hareketlerini kısıtlamaz ve rahat hareket eder..duygularını da ele verir. Anne babanın yakınlığı çok önemli bu durumda.
+14 oy
28 Ocak 2017 sibel33333 Acemi (604 puan) cevapladı
Sibel: ya şimdi 60 yaşındaki bir adam ile 20 yaşındaki bir kadın arasında aşk olabilir mi? Olabilir ancak bu aşkı yürütecek bedenler yani araçlar bu yükü taşıyamaz diye düşünüyorum. Ama yaş farkı 10 olursa bir yere kadar idare edilebilir. Bu sınırla hareket edildiğinde aşka da izin verilebilir. Ancak bu sınırların ötesi bana tehlikeli geliyor. Diğer kızlar ne düşünür bilmiyorum ama benim düşüncelerim böyle… Davul bile ne demişler, dengi dengine olmalı…
+14 oy
28 Ocak 2017 canan Acemi (536 puan) cevapladı
bana göre birliktelikleri etkileyen en önemli şeyler, yaş ve maddi durumdur. Ancak konu aşk olunca yaş ve maddiyat da bir etki göstermiyor.  Ama yine de bu güne kadar bir çok sıra dışı birlikteliğin özellikle yaş ve performans sorunu dikkate alındığında kısa sürdüğünü söyleyebilirim. Yani aradaki yaş artınca düşünceler anlayışlar özlemler beklentiler de değişiyor.
+13 oy
28 Ocak 2017 misafir cevapladı
Aşk ve Yaş ilişki arasında ciddi bir bağlantı vardır. Mesala 5 yaşındaki bir çocuck aşık olabilir mi veya 20 yaşındaki çocuk karekterli bir birey? Aşk bir insanı güzel şeylere yönlendirebiliyorsa ve güzel şeyleri hissettiyorsa o zaman aşk yaşına geçilmiştir. Aşkın yaşı bireyin düşünebilme,algılama ve sorgulama kabileyeti geliştiğinde gücünü hissettirir.Aşık olan bir zihinsel engelli görmedim şimdiye kadar.
+12 oy
29 Ocak 2017 Zeynep Acemi (578 puan) cevapladı
Zeynep: Yaş çök önemli bir faktör tabi. 15 yıla kadar erkeğin kadından daha büyük olması koşulu ile bazı toplumlarda makul görülebilir ilişkiler. Ancak bunun aşkla değil de başka şeylerle ilintili olduğunu söyleyebilirim. Her yaşın kendine göre farklı duygu halleri vardır. 20 yaşında bir kız ile 40 yaşında bir bayanın beklentileri hayata ilgileri çok farklıdır. Hele ki menopoza giren bir kadın için durum daha da karmaşıktır. Her şey dengi ile uyumludur.
+10 oy
29 Ocak 2017 çeşminaz Acemi (1,146 puan) cevapladı
Gerçekten de çok güzel bir konuya değil misiniz bunun için sizi tebrik ederim dünyanın çeşitli yerlerinde Aşk konusu veya sorunu beraber anılmaktan fakat öyle görüyorum ki maddi imkanlar zenginlik toplumda Statü eğer yeterince güçlü ise 60 yaşındaki İnsanlar 20 yaşındaki kızlarla çok rahat birliktelik kurabiliyor Elbette bu birliktelikte Aşk aramak İmkansız. Bana sorarsanız yaşları arasında büyük farklar olan insanların birbirlerine aşık olması olası bir durum değil. Fakat eğer ortada bir birliktelik varsa bu da açık olduğu anlamına gelmiyor
+11 oy
29 Ocak 2017 Elif Acemi (27,717 puan) cevapladı
Bence yaş önemli. 20 yaşa 35-40 yaş ne manaaaaysaaaaaa?
+11 oy
29 Ocak 2017 SeLvim Acemi (814 puan) cevapladı
Arkadaşlar cevaplarınızı okuyunca acaba ben mi yanlış anladım tartışmamız gereken konuyu diye birkaç kez tekrar okudum. Cevaplar biraz boyut değiştirmeye başladı çünkü. Konu çocuk yaşlardaki gençlerle ilgili sanırım. Yani ergenlik dönemi içindeki gençlerin ilk aşk tecrübeleri ve yapabilecekleri hatalar. Kızlarda 20 yaşı örnek tutmuşsunuz genelde. Bence 13-17 yaş arasını değerlendirelim.  20 yaş kimlik oluşumunun tamamlandığı bir yaştır. Sorun o yaştan önceki 4-5 yıldır.
+9 oy
30 Ocak 2017 hakan0616 Acemi (10,105 puan) cevapladı

ya insanların düştüğü bi hata var bence.önce olgun kişiler istiyolar kendilerinden 30-20 yaş büyük mesela.bir kaç yıl gözüne ne kadar karizmatik olgun oturaklı biri diyosun seviyosun ediyosun.ama aradan daha fazla bir zaman geçtikten sonra yaş sorunları ortaya çıkmaya başlıyo. bu sefer karşı taraf olgundan ziyade, pasif, renksiz, sıkıcı, geri biri olarak görülmeye başlanıyor. ya bi işe başlarken dikkatli adım atılmalı eğer gelecek üzerineyse tabi.gelecekte olması isteniyosa birinin o anki duygularında biraz ileri görüşlü olup gelecekte nasıl yapacağını düşünmesi gerekiyor kişinin.

İlgili sorular

+4 oy
6 cevap
0 oy
1 cevap
+1 oy
1 cevap
4 Mayıs 2017 Eğlence kategorisinde BEYAZ Uzman (165,216 puan) sordu
+1 oy
5 cevap

SosyalKızlar, Dilediğiniz konularda sorularınızı paylaşıp cevap bulabileceğiniz ve bilgi ve tecrübelerinizi paylaşarak İnsanlara faydalı olabileceğiniz bir  Soru-Cevap Platformudur.

10,165 soru

46,347 cevap

3,058 yorum

2,478 üye

 1. Yönetici

  308862 Points

 2. Esmaaa0

  231959 Points

 3. Zombi

  186199 Points

 4. maviiiiisssss

  175135 Points

 5. BEYAZ

  165216 Points

...