+1 oy
Kişisel Gelişim kategorisinde Acemi (24.2k puan) tarafından soruldu

Evet arkadaşlar sizce ahlak nedir, ahlak göreceli bir kavram mıdır? Bakalım ne cevaplar gelecek... 

5 Cevaplar

+1 oy
Acemi (568 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

Ahlak kelimesi gerçekten her alim tarafından farklı bir şekilde açıklanmış. Ben bazen felsefe kitabındaki açıklamaları okuduğumda hem başka ülkelerden hem de kendi ülkemizden olan düşünürlerin ne kadar farklı yorumlar yaptığını görünce hepimizin farklı anlayışlara sahip olduğunu görüyorum. Bizde mesela büyüklerinin yanında yüksekte oturmak yani koltukta oturmak ayıp değildir. Ama bazı arkadaşlarımın bana anlattığına göre onların adetlerine göre büyüklerin yanında yüksekte oturmak ahlaksızlık olarak tabir ediliyormuş. Bu yüzden odanın içerisinde yaşı büyük, saygın kişiler varsa küçükler halının üstünde oturur, büyükleri gibi koltukta oturamazmış. Çok farklı bir ahlak konusu olduğundan dolayı herkesin ahlak kavramı kendi yaşantısına, göreneklerine göre değişebiliyor. Bu yüzden değişmeyen tek şey bana göre de vicdandır. Ahlak herkeste değişebilir ama vicdan hep aynı kalacaktır. 

0 oy
Bilge (55.2k puan) tarafından cevaplandı

Ahlakı, içinde bulunduğun toplum yapısı belirliyor. Kişisel olarak göreceli olamıyor, olsa da çoğunluk yani toplum son kararı veriyor. Toplumdan topluma ahlak göreceli olabiliyor, fakat kişisel ahlaki göreceden bahsediyorsan, bunun göreceli olması pek önemli değil. 

0 oy
Bilge (82.9k puan) tarafından cevaplandı

Ahlak göreceli bir kavramdır toplumdan topluma hatta yöreden yöreye göre bile değişir.Ama vicdan evrenseldir ve ahlak buna hizmet ediyorsa her yerde aynıdır.

0 oy
tarafından cevaplandı

Ahlak insanin düzenidir. ilimidir.bir takım tutum ve davranışlarıdır ahlak manevi değer ve davranışlara verilen isimdir ahlak hani derler ya bu cok ahlaklı bir insan demek istedikleri herşeyi görmüş insan nerede oturup kalkacağını uyanık bir adam diye yorum yaparlar o kişi hakkında 

0 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Tabiiki ahlak göreceli bir kavramdır. Şöyle düşün bir insan hasta ona ilaç lazım absi gidip eczaneden ilaç çalarsa ahlaksızlı olur mu eğer parası varsa ahlaka aykırı eğer yoksa bana göre ahlakidir.

İlgili sorular

+7 oy
5 cevap
13, Nisan, 2017 Kızlara Özel kategorisinde mine Uzman (105k puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap
4, Mart, 2017 Eğlence kategorisinde Zombi Uzman (186k puan) tarafından soruldu
+2 oy
5 cevap
4, Mart, 2017 Eğlence kategorisinde Zombi Uzman (186k puan) tarafından soruldu

10.2k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.1k kullanıcı

su-kacagi.istanbul

...