+10 oy
Kişisel Gelişim kategorisinde Acemi (24.2k puan) tarafından soruldu

Alışveriş e gittiğinizde kimileri vardır söyledikleri fiyattan hemen alıp giderler kimileri de pazarlık sünnettir diye düşünür.. Ben şahsen pazarlık etmeden almam mutlaka şansımı denertim sizler alışveriş te pazarlık yapar mısın ız? 

15 Cevaplar

+10 oy
Acemi (568 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

Alışveriş yaparken pazarlık etmenin sünnet olduğunu bende duydum. Ama bazı alışveriş mekanları var ki gel de pazarlık et. Çok ünlü firmaların mağazalarına gidip de bir kıyafet aldığınızda nasıl pazarlık edebilirsiniz ki? Ya da Bim, A101 gibi bir markete gidip de pazarlık kesmeye çalışanı hiç görmedim. Ama mahalle arasında ve ya çarşıda bir dükkana girdiğimizde daha fazla indirim yapmak için araya neler kattığımızı da düşünmüyor değilim. Pazarlık yaparken bazen rayımızdan çıkıp satıcı kişiyi de zorda bıraktığımızı düşünüyorum. Pazarlık her yerde sünnet ise bu sünneti sadece çarşıdaki ya da mahalledeki küçük esnafta uygulamak doğru değil. Eğer daha ucuz bir ürün arıyorsak pazarlık yapmak yerine fiyat araştırması yapabiliriz bu bana son zamanlarda daha cazip görünüyor. Bir de 1 TL ya da 0.25 kuruş gibi meblağlar için pazarlık yapanları görünce gerçekten kızmamak için kendimi zor tutuyorum. İndirim günlerini takip etmek yerine 1 liranın peşine düşmeyin derim. 

+9 oy
Bilge (82.9k puan) tarafından cevaplandı

ben çok pazarlık edebilenlerden değilim doğrusu. Bakarım her zaman alışveriş yaptığım bir yerse yaparım yoksa babamı götürüyorum o bu konuların ustası :)

+7 oy
Bilge (55.2k puan) tarafından cevaplandı

Parası neyse verir çıkarım. zaten belli bir rakam. belirlerim kafamda. cogu zaman aklimdakinden az verip sözde karda olduğumu düşünürum pazarlıktan nefret ederim zaten yapmak istesem de yapamiyorum:d

+7 oy
Acemi (23.6k puan) tarafından cevaplandı

Evet ederim hemde peygamber pazarlığı. Çünkü bu devirde para kolay kazanılmıyor. Bu yüzden harcarken çok dikkatli olmak gerekiyor 

+6 oy
Bilge (55.3k puan) tarafından cevaplandı

tabikide pazarlık yapmak peygamber efendimizin sünetlerinden birtensi açık alanlarda satılan ürünlerin pazralık yapabilme payı var malesef büyük avm ve mağzalarda nedense pazarlık payı olmadığını süylüyorlar ve buda pazarlık yapmamıza olanak sağlamıyor ne yazık ki.

+5 oy
tarafından cevaplandı

alışveriş de pazarlık ederim eğer ki pahalı bulursam eder sonucda satıcı insanları kazıklamak icin 5 tl yerine 15 tl bir kazık miktarı vuruyor tabikide bunun önüne gecmek gerekir pazarlık ederek adamın hemen aklına şu gelir  ? neyse bu elimde kalmadan ben bunu pazarlık yapan adama azcık daha fiyat inerek vereyim hesapını yapıyor.

+4 oy
Acemi (10.6k puan) tarafından cevaplandı

Sünnettir ama öyle herşeye her zaman yapılmamalıdır. Ev, araba vs. gibi değerli eşyalar alırken yapılması daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ama şuanki sistem sadece etiketten ibaret üstünde ne yazıyorsa o.

+4 oy
Acemi (7k puan) tarafından cevaplandı

Evet ederim sıkı pazarlikciyimdir zaten biz pazarlık ettikçe ürün asıl fiyatına iniyor böylece param cebimde kalıyor 

+4 oy
Uzman (175k puan) tarafından cevaplandı

Ya kişiden kişiye günden güne o anki Psikolojime göre değişir ama genellikle yapmayı severim

+4 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Ben pazarlık yaptığım için büyük alışveriş merkezlerini tercih etmiyorum

+1 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı

Pazarlık sünnettir, sıkı pazarlık ederim. Hatta "bana kaça olur" tarzı cümlelerde kullanırım.

+1 oy
tarafından cevaplandı
Alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yaparım ben herşeyi olduğu gibi kabul etmem
+1 oy
Bilge (53.1k puan) tarafından cevaplandı
etmiyorum yani napim ben öyle seyler beceremiyorum çok pahalıysa almam zaten...................
+1 oy
Acemi (16.8k puan) tarafından cevaplandı
alışverişi  her insan gibi bende  severim.fakat çogu  alışveriş yapacakları  magzada yada benzeri yerler de pazarlık yaparlar sonu tartışmalara kadar gittigini gördüm. ben alacagımı   seçerim  bana pahalı geliyorsa uygun olanı seçerim.esnaf gerek görürse zaten indirir.
0 oy
Uzman (165k puan) tarafından cevaplandı
Eskiden 3 deseler 5 verirdim. Şimdi biraz daha iyiyim. İndirim var mı, en son ne olur diye soruyorum falan. Pek beceremiyorum aslında pek sevmiyorum da ama bazen 2 liralık şeyi 10 liraya satmaya çalışmalarına da kızıyorum yani.

İlgili sorular

+23 oy
29 cevap
12, Ocak, 2017 Kızlara Özel kategorisinde Sıla Acemi (1.5k puan) tarafından soruldu
+4 oy
9 cevap
1, Mart, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde LÜTFİ Acemi (10.6k puan) tarafından soruldu
+1 oy
2 cevap
7, Mayıs, 2017 Bakım & Güzellik kategorisinde Bilisimci Acemi (30.4k puan) tarafından soruldu

10.2k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.1k kullanıcı

su-kacagi.istanbul

...