+6 oy
Eğlence kategorisinde Acemi (23.6k puan) tarafından soruldu
yenidoğan kıza pembe erkeğe mavi takım alınıyor. Sizce pembe mavi pembe kız rengi mavi erkek rengi ayrımı doğru bir şeymi? 

9 Cevaplar

+5 oy
Uzman (310k puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

Üniversitede eğitim verilirken bir derste bu konuyu işlemiştik. Konu giyim tarzlarının kişilik oluşumuna katkısıydı. Profösör kısaca Erkek çocukların mavi ve mavi tonlarda ve kız çocuklarının ise pembe ve bembe tonlarında giydirildiğinde bu onların  cinsiyetini ön plana çıkaracağını söylemişti. Yani  Aysel küçüklüğünde pembe giyerse daha kadınsı kişilik ve davranışlara sahip olur. Bu bilimsel olarak da yapılan araştırmalarla ispatlanmış.

 Kısaca küçük fatma mavi giyerse büyüyünce oluyor erlek Fatma ))

Tabi burada mavi pembe değil önemli olan.  Toplumda mavi erkeği pembe kadını temsil ettiği için bu böyle

Umarim fikir edinmenize yardımcı olmuşumdur...

+5 oy
Acemi (47.8k puan) tarafından cevaplandı

Kizlar pembe erkekler mavi giymeli hem bebekleri hem de yetişkinleri esir almış bir inanıstan ibaret oldugunu düsünuyorum. Neden sari degil neden mor degil yada neden kizlarda mavi giyemez illa pembe ? Neden boyle bir ayrim söz konusu en basta mantik hatasi var bu tamamen zevk meselesi cocuguma ister mor ister sari ister yesil giydirirm kime ne cocuk benim zevk benim illa erkek diye mavini giydircem yada kiz diye pembemi giydiricem bu sadece kaliplasmis kapitalist sistemin ekmegini yag suren bir dusunce :)) tabiki yeni bebek olucak ve cinsiyet farkli oldugunda ayni rengi alamadigimiz gydiremicegimiz icin alisverise yonlendiren bi sistemmis givi geliyor :)) ona bakarsaniz eskidenn tum bebeklere beyaz giydirirlermis cinsiyet farki renk farki ayrimi yokmus en azindan ben boyle dusunuyorum.

+5 oy
Bilge (55.3k puan) tarafından cevaplandı

bana göre yanlış çünkü bir cok yerde gördüm erkeklerin pembe tişört gömleklerini kızlarında mavi giydiğini renk renktir renkler ve zevkller tartışılmaz.

+3 oy
tarafından cevaplandı

Tabiki her renk yakışıyor ama dediğiniz gibi mavi renk ergeğe daha güzel yakışıyor kıza da pembe yakışır zaten pembe renk kızlarda bir hobi olmuş durumda şu durumda dışarı bakdıgımızda kızlarımızın pembe giydiklerini görebiliyorsunuz tabiki cocuklukda kızların pembesi daha güzel yakışır mavi renk gibi acık renklerde erkek cocuklara yakışır diye düşünüyorum 

+4 oy
Acemi (15.8k puan) tarafından cevaplandı

toplumumuzca  bır erkek ıcın pembe gıymek cokda hos karsılanmayan bır durum oldugundan öturu mavı ve daha cok  bu tarz mad renkler kullanılıyor  kısacası acıklaması budur bunun dısında bı acıklaması oldugunu kendı sahsım adına dusunmuyorum 

+3 oy
Acemi (2.2k puan) tarafından cevaplandı

Daha doğmadan yapılan alışverişlerde başlıyor aslında farklılık. Sen kızsın pembe giymelisin sen erkeksin pembe olmaz mavi. Cinsiyet ayrımını renkle belirlemeye karşıyım. Alt tarafı bir renk. Renklerin cinsiyeti olmaz. En sevdiğim renkte mavidir ne yani ben şimdi erkek fatma mı oldum? : )

+2 oy
Uzman (175k puan) tarafından cevaplandı

yo bence hayır  kızda mavi giyebilir erkekte pembe giyebilir ama genelde işte alışılmış erkek  pembe falan giymez diye ama neden giymesin ki

+1 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı

Bence renklerin cinsiyeti olmaz. Ama özellikle Türkiye'de pembe giyen erkeğe hoş gözle bakmıyorlar, kadın rengi olarak nitelendiriliyor.

0 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı

Valla ben bu renklerin ayrımını doğru buluyorum hem güzel geliyor.

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap
28, Mart, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde MavisV Acemi (2.5k puan) tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap
22, Nisan, 2017 Eğlence kategorisinde picklover Acemi (26.1k puan) tarafından soruldu
+1 oy
4 cevap
20, Nisan, 2017 Eğlence kategorisinde picklover Acemi (26.1k puan) tarafından soruldu

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...