+7 oy
Kişisel Gelişim kategorisinde Acemi (47.8k puan) tarafından soruldu

Hayata inat dik dur ve gülümse bırak nedn gülümsedigıni merak etsinler... ne guzel söylemiş che guevera.. benim hayata bakis acimi anlatan hayat felsefen kesinlikle bu peki ya sizi anlatan hayat felsefenizi anlatan cümle nedir???

12 Cevaplar

+8 oy
tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap

benim hayat felsefimi anlatan tek cümle insanların umutunu kırma belkide sahip oldugu tek şey odur cümlesidir kesinlikle benim umutum kırıldımı daha toparlanamayacak bi hale geliyorum o yüzden umutu kırma eğer kırarsan kaybetersin beni manasında 

Acemi (754 puan) tarafından yorumlandı

Benim hayat felsefem eğer büyük balığı istiyorsan giy uzun çizmelerini ve derinlere doğru dal.

Tabı bunun için hırs ve ozguven sahibi olmak lazım 

+6 oy
Acemi (17.8k puan) tarafından cevaplandı
Şeyh EDEBALİ'den Osman Gazi'ye Nasihat
     .....
     “Ey Oğul!

Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana... Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..

Ey Oğul!

Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı, Allah Teala yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hak yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin. Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize va’dedilenin önünü açmalıyız. Tıkanıklığı temizlemeliyiz.

Oğul!

Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın!.. Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.

İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizlilikler, bilinmeyenler, ancak senin fazilet ve adaletinle gün ışığına çıkacaktır. Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin deme! Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir...

Şu üç kişiye; yani cahiller arasındaki alime, zengin iken fakir düşene ve hatırlı iken, itibarını kaybedene acı! Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.

Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözüpek) derler.

En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir. Ülke, idare edenin, oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar.. (Bu nasihat Osmanlı’yı 600 sene yaşatmıştır.) İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkmaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar. Laf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflah etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir!..

Kişinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur. Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı... Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli. Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de, bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat bu kalkıp-iniş yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz. Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az!..

Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da! Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin. Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!.. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.

Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.

Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”


Cümle olarak değil ve belki biraz uzun ama. Benim için hayat felsefesi . Ve bence her cümlesi değerli. 

Uzman (310k puan) tarafından yorumlandı

Dostum kopyala yapıştır yasak sebebi sitemize zararlı. Ama Şeyh Edebali'nin hatrına bu sayfayada ziyaretçi gelmesin artık :)  kopya yapmassak sevinirim. Başkasının sözünü yazacaksak bir iki cümle olarak alıp alıntı diye not düşmeliyiz link vermeden sadece isim. 

+6 oy
Acemi (310 puan) tarafından cevaplandı

Bizim hayatımızı anlatabilecek iki cümlelik birşey diyeceksek eğer anlatılmaz yaşanır dersek doğru olur. Yaşadığımız olaylar falan anlatılmaz yaşanır.

+6 oy
Acemi (310 puan) tarafından cevaplandı

Hayat felsefesi her insana göre değişiklilik gösterebilir. Bana göre hayat felsefesi insan ağır şeyler yaşadıktan sonra belli olur mesela 17 yaşındayken 40 yaşında olduğunuzdaki hayat felsefenize bakarsanız arasında çok fark görebilirsiniz. Benim şu anlık felsefem kimseye güvenme..

+4 oy
Acemi (23.6k puan) tarafından cevaplandı

Benim hayat felsefem dürüstlük. Çünkü en nefret ettiğim şey yalandır. Yalan söylemem allahın bildiğini kuldan saklamama gerek yok. 

+3 oy
Acemi (13.3k puan) tarafından cevaplandı

Hayat felsefemi anlatan cümle Takma Kafana. Evet insanların ne söylediklerini eleştirilerini takma moralini bozmasına izin verme.!

+1 oy
Acemi (16.3k puan) tarafından cevaplandı

Hayırlısı olsun.... Yani herşeyin hayırlısı olkasini diledim her zaman inşallahda öyle olur.....

+1 oy
Acemi (2.9k puan) tarafından cevaplandı

hayat felsefem şudur

hayat bizim kazandığımız bir hak değildir

hayat bize verilen bir armağandır.

misafir olarak geldiğimiz bu dünyada dünya ve içindekileri içselleştirmemek -aşırı sahiplenmemek gerekir. Eğer bu yapılabilirse  ACI da biter. İnsan arzularını dizginleyebildiği ölçüde huzurlu olabilir. 

İyiyi ve kötüyü acıyı ve tatlıyı -nasılsa değişeceği için- olgunlukla karşılamak gerekir.

+1 oy
Acemi (5.2k puan) tarafından cevaplandı

Yarın başka bir gündür yarını bekle buda geçer arkadaş sakın üzülme

0 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı
Artık nasıl bilirdiniz sorusuna "Tanıyamamışım" diyip geçiyorum.
0 oy
tarafından cevaplandı
Hayat felsefem garibanlara yardım etmek kimsenin yolunu kesmemektir.
0 oy
Bilge (53.1k puan) tarafından cevaplandı
Düşmez kalkmaz bi Allah noldum demicen ne olcam dicen...............bugunun yarinida var.....

İlgili sorular

+2 oy
4 cevap
23, Nisan, 2017 Eğlence kategorisinde Hayal Acemi (4k puan) tarafından soruldu
+5 oy
7 cevap
2, Şubat, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde Begüm Çalışkan Acemi (4.1k puan) tarafından soruldu
+3 oy
4 cevap

10.2k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.1k kullanıcı

su-kacagi.istanbul

...