+12 oy
Kızlara Özel kategorisinde Uzman (310k puan) tarafından soruldu

  Birinden Etkilenmek Gerçekte Ne Anlama Gelir?

  Pek çok kişi çevremizde bir kişiden hoşlandığını ve onu beğendiğini ifade etmek için ‘’Ondan etkilendim’’ a da ‘’Ondan elektrik aldım’’ gibi cümleler kurabilmektedir. Peki gerçekte etkilenmek ve anlama gelir ve birinden etkilenmenin sonuçları nelerdir? 

  Herkesin bildiği gibi, ergenlik dönemiyle birlikte erkek ve dişilerin hormonlar artmaya vücutları gelişmeye başlar. Bu sırada gelişen yalnızca fiziksel özellikleri değil aynı zamanda düşünceleridir. 

  Cinsel kimlikleri oluşmaya başladıktan kısa bir süre sonra çocuklarda belirli değişiklikler gözlemlenebilir ve kişiler karşı cinse karşı daha önce hissetmedikleri duyguları hissedebilmektedirler. Bu dönemde karşı tarafa duyulan bu ilgi ve sürekli karşı tarafı takip etme istediği etkilenme olarak yorumlanabilmektedir.

Birinden etkilenebilmek için onunla aynı ortamda olmanız, ya da onunla sevgili olmanız gerekmemektedir. Zaman zaman kişilerin konuşmalarından, ses tonlarından ya da görüntülerinden etkilenebiliriz. Böyle bir durum için etkilenmenin ilgimizi çektiğini söyleyebiliriz. 

  Kişilerin duyularını harekete geçirerek farklı türde hissetmeleri sonucu karşısındaki insanlardan etkilendikleri sonucuna ulaşmak da mümkündür.  Kişiler karşısındaki kişilerden etkilendiklerini anlatırken bu genellikle kadı ve erkek arasında oluşacak olan bir ilişkiye yorulabilmektedir. 

  İki karşı cinsin birbirinden etkilenmeleri sonucunda genellikle ortaya bir ilişki çıkabilmektedir. Anca bununla birlikte, etkilendiğiniz bir kişiyi daha sonra görmek istememeniz ya da bir sonraki buluşmada ona aynı hisleri duymayacak olmanız da kuvvetle muhtemel olacaktır.

Kısaca birinden etkilenmenin kişilerin duyularını tetikleyen ve özellikle karşı cinse duyulduğunda onu tanımaya ve elde etmeye yönelik olan bir istek olarak yorumlanması mümkündür. 

  Kişiler birbirlerinden etkilendiklerinde birbirlerini tanımak istemektedirler. Bu isteklerini de genellikle birbirlerine dile getirir ve daha sonra ise flört dediğimiz aşamaya geçerek birbirlerini tanımayı tercih etmektedirler. Birinden etkilenip etkilenmediğinizi anlamanız için ise basit bir yöntem deneyebilirsiniz. 

  O kişiyi gün boyunca düşünüp düşünmediğinizi ya da o kişinin belirli yönlerinin ya da fiziksel özelliklerinin gün boyu aklınıza geliyor olup olmayışı o kişiden etkilendiğinizi gösterebilmektedir. 

  Kişiler genellikle birbirlerinin fiziki görüntülerinden etkilenmekte ve daha sonra ise tanışma şamasına geçmektedirler. Dolayısıyla fiziksel görüntünün önemli olduğunu söylemek mümkündür.

Birinden etkilenmek kavramı, gördüğünüz gibi, seksüel anlamda tanımlanabilirken, diğer yandan genel bir his olarak da tanımlanabilir. Bir toplum liderinden etkilenmekle, karşı cinsten etkilenmek aynı şey değildir. 

  Tabii konuyu bilimsel olarak irdelediğinizde bu soruların cevapları da oldukça karmaşık hale gelir, ki bu kadar detaya zannederiz gerek yok.

24 Cevaplar

+11 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Çeşminaz:  gerçek aşktan söz açılmış ben de bir iki eklemede bulunayım. Aşk bana göre benim açımdan paylaşımla olan bir şeydir. Yani yıllarca bir şeyleri paylaşacaksınız acı tatlı anılarınız olacak ki, aşk konusundan bahsedebilelim. Bu paylaşımlarda birinin kötü anında diğeri destek olacak, diğeri ağladığında aşıkların her ikisi acı çekeceklerse aşk yeşermeye başlar diyorum. Yani elektrik almak yeterli değil. Zaman ve paylaşım gereklidir. bazen dış görünüşe bakarak işte aradığım bu diyoruz. Sonra karakterler zevkler uyuşmuyor. Mesela ben kişisel temizliğe çok dikkat ederim. Hayatımın aşkını bulsam ve bu kritere uymadığını görsem, bu adamla asla bir araya gelemem. Yalan söyleyen ve gözü dışarıda olan erkeklere hiç değer vermem. Yani benim kırmızı çizgilerim, aşktan daha önemli. Onları aşılmadığı müddetçe de yavaş yavaş sevgi de büyür aşk da…
+10 oy
Acemi (778 puan) tarafından cevaplandı
Bence ilk görüşte etkilenme ve hoşlanma olası çok muhtemel bir duygudur. Ama her şey bununla kalmıyor. Gerçek anlamda etkilenmek ve bunu bir ilişkiye döndürmek için zamana ve gerçek uyumu tanımaya ihtiyaç vardır. Bazen bir insanı tanıdığınızı ve işte bu benim hayatımı geçireceğim insan deseniz de hiç hoşlanmayacağınız bir huyu ve davranışı içinizdeki hoşlanma duygusunu bitiri veriyor.
+10 oy
Acemi (604 puan) tarafından cevaplandı
Sibel: bir keresinde aşk konusu çok iyi anlatan bir hikaye duymuştum. Zengin ve varlıklı biri köyün en önde geleni, bir kıza aşık olmuş ve kız ise başkasına aşıkmış. Kızın kalbini kazanmak istiyormuş yoksa tonla altın para yığarak kızı alabilirmiş. Köyün sahibinin yardımcısı ona bir teklifte bulunmuş. Demiş ki bana 2 gün ver kızı ve sevdiğini birbirinden soğutayım. Böylece kızın kalbi boşta kalır ve sen onu alabilirsin. Yetkileri alınca kızla sevdiği adamı getirtip birbirine bağlatmış. İkisi de çıplak vaziyette birbirlerine sarılmış durumda bağlanmışlar.  Saatler geçince sevenler bu durumdan sıkılmışlar. Gün sonunda ter kokuları birbirine karışmış ve birbirlerinden iğrenmişler. Sabaha karşı onları çözdüklerinde kızın kalbinde sevgili filan yokmuş. Acaba kavuşma zorlaşınca artan bir yanılgı mıdır aşk?
+9 oy
Acemi (536 puan) tarafından cevaplandı
Canan: Çok güzel bir hikaye idi teşekkürler. Bence insanlar bir şeylerin özlemini çekiyor. Sanırım yalnız kalma korkularını yenmek için hayatlarını paylaşacakları güvenilir birini arıyorlar. Erkek de kadın da kendi kalbinin diğer sahibini arıyor. Erkek ve kadın birbirini tamamlayan bir elmanın iki yarısı gibidirler. Ve bu ihtiyaçla gözlerini dışarıda gezdirenler, en ufak bir uyum yakaladılar mı hemen gerisi geliveriyor.
+9 oy
tarafından cevaplandı
Birinden etkilenmişseniz aradığınız şey muhtemelen o insandadır buna kesinlikle aşk diyemeyiz ama körü körüne bağlanmamalısınız
+7 oy
Acemi (678 puan) tarafından cevaplandı

Zeynep:Bence aşk dünyanın en güzel duygusudur ama bence yine aşk kalıcı değildir. Aşık olanlar, karşı tarafta aynaya bakar gibi kendilerini karşıdaki insanda görmek isterler. Huyu suyu uyuşmak budur. Hoşlandığınız şeylerin aynısından hoşlanan, sizinle gülüp sizinle ağlayan biri sizin ruh eşiniz olan birini bulmak zordur. Ama bulunca da birçok engel çıkar ortaya…

Birinden etkilenmek aşık olmak değildir. Arada bir uyum sağlanabilir. Ancak bunu aşk ile karıştırmamak gerekir. İnsanların aşık olması ile birlikte verecekleri tavizler ve göstereceği anlayışların kapasitesi artar.  Aşk öncesi kesinlikle kabullenemedikleri şeyleri aşktan sonra kabulleniverirler. Sanki aşk egoyu da öldürüyor. Kızlar soruyor. Bana sorarsanız kızlar birinden hoşlanmakla birinden etkilenmekle gerçek aşk arasında çok fark var.

+6 oy
Acemi (27.8k puan) tarafından cevaplandı
Elektrik almak da önemli. Birinden elektrik almadan ya da bişey hissetmeden bi iliskiye başlamak da dogru degil heyecan lazım
+6 oy
Acemi (830 puan) tarafından cevaplandı
Bir kişiden etkilenmek ile bir kişiye aşık olacak derecede etkilenmek farklı şeyler. Bazen birinden etkilenirsiniz ve zamanla onu tanıma imkanınız olur. Belki tanıdıkça ortak değerler birleşir ve aşka dönüşür ya da balon gibi söner bir anda ve etki kaybolur. Bazen de ilk görüşte öyle bir etkilenirsiniz ki sizin için o sadece aşk olur. Aşkın tanımı benim açımdan çok farklı bir boyuttadır.
+5 oy
Bilge (55.2k puan) tarafından cevaplandı
herhangi birinden etkilenirsin hoşuna  falan gider ama aşık olmak bambaşka bir şey açıklanamaz ne olduğu herkesin aşık olması dileğiyle  güzel soru:)
+6 oy
Acemi (10.5k puan) tarafından cevaplandı

insan bazen etkilendimi yada aşık oldumu bunu geç farkedebiyo bence sen aşık oldun seviyorsan git konuş söylemessen anca bakarsın

+5 oy
Acemi (6.6k puan) tarafından cevaplandı

Yani bence aşk denen şey bir yatağa yattığında sol tarafa doğru dönüp oraya o kişi koyup onun orda olduğuna inanıp onun hayaline sarılarak uyumak

+4 oy
Acemi (4.4k puan) tarafından cevaplandı

 ilk görüşte etkilenme ve hoşlanma olası çok muhtemel bir duygudur. Ama her şey bununla kalmıyor. Gerçek anlamda etkilenmek ve bunu bir ilişkiye döndürmek için zamana ve gerçek uyumu tanımaya ihtiyaç vardır.

+4 oy
Acemi (18.7k puan) tarafından cevaplandı

birinden etkilenmek ve aşık olmak ikisi bnce farklı anama gelir

birinden etkilenmek sadece bir hoşlantıdır histir

+4 oy
tarafından cevaplandı

Yönetmenim birinden etkilendiğim zaman gerçekten kendimi aşık oldum gibi hissediyorum artık onun facesini aramaya başlıyorum beşinden gitmeye başlıyorum yakınımdaysa ona ilgi duyarak onu kendimi göre ayarlayabilmem için bircok yöntem uyguladım ve başardım 

+4 oy
Bilge (82.9k puan) tarafından cevaplandı

Böyle döndüğünü düşünen kadınlar yanılıyor bence. Erkeklerin lehine dönüyor gibi görünen şey, gerçekte "gücün" ahlakı, "gücün" düzenidir. Bu düzenin içinde, erkekler de mağdur. Güç karşısında erkek de zayıftır. Bu çaresizlik kendi aralarındaki rekabet nedeniyle bir çaresizlik değildir sadece, güçlü olma ihtiyacı içine hapsolmuşlukla ilgili bir çaresizliktir. Kadın erkek arasında güçlü olanın erkek olması ve bu nedenle dünyanın onun isteklerine göre döndüğünü düşünmek, erkeğin güçlü olmaya mahkum bir varlık olarak içine düştüğü durumu görememek demektir. 

+3 oy
Acemi (3k puan) tarafından cevaplandı

birinden etkilendiysen aşık olmussun.birinden etkilendiysen aşık olmussun.birinden etkilendiysen aşık olmussun.

+3 oy
Acemi (32.2k puan) tarafından cevaplandı

Tabiki de hayır bu düpedüz hoslanmaya girer bi insana asik olmak bu kadar kolay olmasa gerek

+3 oy
tarafından cevaplandı

Birinden etkilenmek gerçekte onda sizi swvdiren bir şeyler bulmaktır bence.

+2 oy
Acemi (39.5k puan) tarafından cevaplandı

birinden etkilenmek onun hareketlerine bakmak sana karşı olan davranışlarına bakmak saygısına bakmak,elini kolunu nereye koyuyor sana nasıl gözle bakıyor anladıktan sonra birinden etkilenmeye başlarsın hoşuna gider her yaptığı davranış sana olan tavırları sonra aşka da dönüşebilir bu ama aşk da geçicidir.


+1 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı

Sürekli onu düşünürken bulursun kendini, olur olmadık yerde aklına gelir. Dağa, taşa onu sevdiğini haykırmak istersin.

+1 oy
Acemi (43.3k puan) tarafından cevaplandı
Etkilenmem için karakterine bakarım sonra durusuna önemli yani
0 oy
Acemi (16.9k puan) tarafından cevaplandı
Birinde etkilenmek bence direk aşık olmakla alakalı birşey bence etkilenirsin ve seversin
0 oy
Bilge (53.1k puan) tarafından cevaplandı
birden etkilenmek aşk anlamına gelmez beğenti ve hoşlantı olur tanıdıkçaaşk olur
0 oy
Acemi (26.3k puan) tarafından cevaplandı
Bence birinden etkilenmek sadece o kisi size çekici gelir..ask bambaşka bir şeydir..

İlgili sorular

+22 oy
52 cevap
28, Ocak, 2017 Kızlara Özel kategorisinde sibell Acemi (636 puan) tarafından soruldu
+17 oy
31 cevap
25, Ocak, 2017 Kızlara Özel kategorisinde yasemin Acemi (954 puan) tarafından soruldu
+5 oy
7 cevap
4, Şubat, 2017 Aşk & Love kategorisinde Ayşe Dinçer Acemi (1.5k puan) tarafından soruldu

10.2k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.1k kullanıcı

su-kacagi.istanbul

...