+1 oy
Kültür & Sanat kategorisinde Uzman (310k puan) tarafından soruldu

Plaka İle Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet ve teknoloji çok fazla gelişmiştir. Bu gelişim insanlara farklı alanlarda kolaylıklar sağlamaktadır. İnternet üzerinden ve SMS ile araç sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Belirli internet sitelerine giriş yapılarak bu sorgulamalar yapılabilmektedir.

a)      Araç Plaka Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç sorgulama işlemi yaparken farklı bilgiler kullanılmaktadır. Söz konusu bilgilerden bir tanesi de plakalardır. Araç plaka sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusu insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Plaka ile yapılacak sorgulama işlemi için e-devlet, EGM, Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi gibi internet sitelerinden sorgulamalar yapılabilmektedir. Bu sorgulamalar aynı zamanda SMS ile de yapılabilmekte ve bunların sonucunda araca ait farklı bilgiler öğrenilebilmektedir. Hasar kaydı, araç detay bilgisi ve değişen parça bilgisi öğrenilebilmektedir.

b)      SMS İle Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnsanlara araçlarla ilgili bilgilere rahat ulaşabilmesi için SMS ile sorgulama imkanı verilmiştir. SMS ile plaka sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Öncelikle buradaki sorgulama bütün operatörler tarafından yapılabilmektedir. Bu sorgulamayı yapabilmek için ödenmesi gereken ücret ise sorgulama başına 7 TL’dir. Bu ücretin ödenmesi için yeterli bakiyenin olması son derece önemlidir. Araçlara ait birçok bilgi bu şekilde yapılan sorgulamalar sonucunda öğrenilebilmektedir. Bunun için DETAY boşluk PLAKA yazılarak 5664 numaralı hatta göndermek yeterlidir. Belli bir süre sonra buradan gerekli bilgiler yine SMS olarak gönderilmektedir.

c)      5664 İle Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile sorgulama yapılırken 5664 numarası kullanılmaktadır. 5664 ile plaka sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabının bir kısmı yukarıda belirtilmiştir. Burada da hatırlatmak gerekirse sorgulama başına 7 TL ödenmektedir. Her sorgulamada istenilen bilgiler SMS olarak gelmektedir. Örneğin sadece plaka yazılarak 5664’e gönderilmesi durumunda araca ait hasar geçmişi gelmektedir. DETAY boşluk PLAKA yazılarak gönderildiğinde ise daha detaylı bilgiler gelmektedir. Aracın kasko durumu, daha önceki plaka değişimleri, trafiğe çıkış zamanı, toplam kaskosuz süre gibi bilgiler gelmektedir. PARCA boşluk PLAKA yazılara 5664’e SMS gönderildiğinde değişen parça bilgisi gelmektedir.

d)     İnternetten Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirtildiği gibi gelişen teknoloji birçok hizmetin internet üzerinden alınmasını mümkün hale getirmiştir. Öyle ki bazı devlet kurumları dahi internet üzerinden hizmet vermekte ve böylece insanlara çok ciddi bir kolaylık sağlanmaktadır. İnternetten plaka sorgulama nasıl yapılır sorusu da bundan dolayı sorulmaktadır. İnternetten plaka sorgulama için bu alanda hizmet veren internet sitelerine giriş yapılması gerekmektedir. Bu şekilde hizmet veren birkaç tane site bulunmaktadır. Bunlar E-Devlet, EGM, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezidir. Bu sitelere giriş yapılarak sorgulama işlemi kısa sürede yapılmakta ve sonuçlar da kısa sürede öğrenilmektedir.

e)      E-Devlet Plaka Sorgulama

İnternetin gelişimi devlet kurumlarını da buradan hizmet vermeye itmiştir. Geçmiş zamanda kurumlar kendi internet sitelerinden bu hizmetleri vermekteydi fakat bir noktadan sonra devlet tarafından e-devlet sitesi kuruldu ve buradan hizmet verilmeye başlandı. E-Devlet plaka sorgulama işlemi de yapılabilmekte ve araçlara ait bazı bilgiler buradan kısa sürede öğrenilebilmektedir. E-Devlet sitesine girebilmek için e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza ya da diğer giriş yöntemlerinden birisine sahip olunması gerekmektedir. Daha sonra ise bu site üzerinde yer alan arama bölümüne araç plaka sorgulama yazılarak ilgili bölüme geçiş yapılmaktadır. Daha sonra buraya plaka yazılarak araç ile ilgili resmi bilgiler öğrenilebilmektedir.

f)       EGM Plaka Sorgulama

Plaka sorgulama işleminin yapıldığı bir başka nokta ise Emniyet Genel Müdürlüğüdür. EGM internet sitesine girerek bu işlem çok kısa bir sürede yapılabilmektedir. EGM plaka sorgulama işlemi için bir takım bilgiler istenmektedir. T.C. kimlik numarası, ad ve soyadı ile bu sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için trafik cezası ve otopark sorgulama kısmına giriş yapılarak bu işlem yapılabilmektedir.

g)      Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

insanlar bazen farklı sebeplerden dolayı plakalardan araç sahiplerini öğrenmek istemektedir. Özellikle kazalar sonunda bu durum sıklıkla yaşanabilmektedir. Plakadan araç sahibi sorgulama işleminin yapılabileceği herhangi bir internet sitesi ya da SMS numarası bulunmamaktadır. Dolayısıyla böyle bir sorgulama yapılması mümkün değildir. Bunun en önemli nedeni söz konusu bilginin kişisel verilerin korunmasıyla ilgili olan kanun kapsamında yer almasıdır. Bu kapsamda olan bir bilginin verilmesi mümkün olmadığından böyle bir sorgulama yapılamamaktadır.

h)      Ücretsiz Araç Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır

araçların plakaları üzerinden sorgulama yapmak için farklı yollar bulunmaktadır ve bu yollardan bazıları ücretli iken bazıları ise tamamen ücretsizdir. Ücretsiz araç plaka sorgulama nasıl yapılır sorusu insanların ücret ödemeden sorgulama yapmak istemesiyle ilgilidir. SMS ile yapılan sorgulamalarda ödenmesi gereken ücret 7 TL’dir. Fakat internet siteleri üzerinden yapılacak sorgulama işlemleri ise tamamen ücretsizdir. Yani insanlar e-devlet, EGM ve benzer internet sitelerinden yaptıkları plaka sorgulamaları için herhangi bir ücret ödemesi yapmamaktadır. Dolayısıyla da bu yöntemler daha fazla tercih edilmektedir. Fakat bazı bilgilerin alınabilmesi için ücretli olarak sorgulama yapmak zorunludur.

i)      Ücretli Plaka İle Araç Sorgulama Yöntemleri

Araç sorgulama için farklı yöntemlerin kullanıldığı yazının belli bölümlerinde vurgulanmıştır. Kullanılan yöntemlerden bazıları ücretsiz iken bazılarından ise ücret talep edilmektedir. Dolayısıyla bazı sorgulamalar üzerinden bilgi almak için mutlaka ücret ödenmesi gerekmektedir. Ücretli plaka ile araç sorgulama yöntemleri arasında SMS ile yapılan işlemler ciddi bir yer tutmaktadır. SMS ile birçok sorgulama yapılabilmekte ve bunlar sayesinde araçlarla ilgili farklı bilgilere ulaşılmaktadır. Söz konusu bilgilerden bazıları hasar kaydı, kasko süresi, plaka değişimleridir.

j)       Plaka İle Hasar Geçmişi Sorgulama

Araç alacak kişiler, alacakları aracın daha önceden kaza geçirip geçirmediğini öğrenmek istemektedir. Bunun için kullanılacak en uygun yöntem SMS ile yapılmaktadır. SMS sayesinde plaka ile hasar geçmişi sorgulama işlemi yapılmakta ve bu bilgi kısa süre sonra yine SMS ile gelmektedir. Bunun için araç plakasını yazarak 5664’e göndermek yeterlidir.

k)      Plaka İle Değişen Parça Sorgulama

Plaka ile yapılacak sorgulamalar arasında değişen parçalar ile ilgili bölümler de bulunmaktadır. Plaka ile değişen parça sorgulama işlemi yapmak için PARCA boşluk plaka yazarak 5664’e SMS göndermek yeterlidir. Kısa süre içerisinde oradan bu konu hakkındaki bilgi gelmektedir. Söz konusu işlem için 7 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

l)       Plaka İle Kilometre (KM) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç alacak kişiler alacakları araçların kilometresi ile oynanıp oynanmadığını anlamak için sorgulama yapmaktadır. Plaka ile kilometre (km) sorgulama nasıl yapılır sorusunun cevabı PTT uygulamasıdır. PTT tarafından kullanıcılar için hazırlanan uygulamaya giriş yapılarak bu sorgulama yapılabilmektedir.  Bunun için uygulama içindeki adımların sırasıyla takip edilmesi gerekmektedir. Böylece sorgulama işlemi kısa sürede tamamlanmış olmaktadır.

m)    Plaka İle Poliçe ve Tutanak Sorgulama İşlemleri

İnternet üzerinden yapılacak işlemler arasında plaka ile poliçe ve tutanak sorgulama işlemleri de bulunmaktadır. Bunun için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesine girmek yeterli olacaktır. Buradan sonra ise sorgulamalar bölümünde uygun olan seçenek seçilerek gereken işlemler yapılabilmektedir. Bu işlem için T.C. kimlik numarası ve poliçe bilgileri istenmektedir.

1 cevap

0 oy
Acemi (9.9k puan) tarafından cevaplandı
plaka sorgulama adına herşeyi tek makalede toplamışsınız. güzel olmuş

İlgili sorular

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...