+3 oy
Kültür & Sanat kategorisinde Uzman (310k puan) tarafından soruldu

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır 2022 ?

Araçlarda bulunması gereken plakalar ile zaman içinde yıpranmakta ve bazı bölümleri okunamaz duruma gelebilmektedir. Böyle durumlarda plaka yenileme işlemi yapılması gerekmektedir. Plaka yenileme nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Fakat bilinmesi gereken önemli bir hususu burada belirtmekte fayda vardır. Plaka değiştirme ile yenileme aynı işlem değildir. Yenileme yukarıda da belirtildiği gibi yıpranan plakalara uygulanırken değiştirme ise satış sonrasında plaka bilgilerinin değiştirilmesidir. Bu ayrımın yapılması çok önemlidir. Detaylı bilgi plakakodlari.com websitesinden alınabilir.

Adım Adım Plaka Yenile Nasıl Yapılır?

Plaka yenileme işlemini yapmak için izlenmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımların izlenmesi sayesinde işlemler çok daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Adım adım plaka yeni nasıl yapılır sorusunun cevabındaki ilk aşama randevu almaktır. Plaka yenileme için en yakın yerdeki Trafik Tescil Şube’den randevu alınması gerekmektedir. Randevu sayesinde işlemler daha hızlı yapılacaktır. Daha sonra buraya giderek işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise görevliler sizi Plaka Basım Merkezine yönlendirecektir. Buraya giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

2022 Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Plaka yenileme işlemi için atılması gereken adımlar yukarıda belirtilmiştir. Söz konusu adımların dışında ödenmesi gereken bir de ücret bulunmaktadır. 2022 Plaka yenile ücreti ne kadar sorusu ilgili kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Motorlu bisiklet ve motosiklet plakalarının ikisinin yenilenmesi durumunda ödenmesi gereken ücret 55,5 TL iken diğer motorlu araçların plakalarının yenilenmesi için ödenmesi gereken ücret ise 72 TL’dir. Bu ücretler ödenerek plakalar yenilenmektedir.

2023 Plaka Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2023 plaka yenileme ve değiştirme ücretleri enflasyon oranında (%25) zamlı olacaktır.

Plaka nerede yenilenir kaç gün sürer?

Plaka yenilemek için yapılacak işlemlerin bir kısmı Emniyet Müdürlüğünün Trafik Tescil Şubesinde yapılırken diğer kısmı ise Plaka Basım Merkezi’nde yapılmaktadır. Plaka nerede yenilenir kaç gün sürer sorusunun cevabının ilk kısmı bu şekildedir. Bu işlemlerin kaç gün süreceği konusu ise yoğunluk durumuna bağlı olarak değişmektedir. Yoğunluğun olmadığı durumlar emniyetteki işlemler kısa sürede tamamlanacaktır. Daha sonra ise aynı gün için Plaka Basım Merkezinde plakalar 15 dakika ile 30 dakika arasında basılacaktır. Böylece bütün işlemler aynı gün içinde sonuçlanmaktadır. Fakat yoğunluk durumuna göre bu süre bir miktar artabilir.

Plaka yenilemek için ikamet edilen yer önemli mi?

Plaka yenileme işlemi için randevu alınması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat özellikle büyük kentlerde yaşanan yoğunluklardan çok daha az etkilenmek için randevu alınması büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Yapılacak işlemlerle ilgili insanların merak ettiği farklı bir konu daha vardır. Plaka yenilemek için ikamet edilen yer önemli mi sorusunun cevabı insanlar tarafından merak edilmektedir. Yapılacak işlemlerin bulunduğunun ilde yapılması gibi bir zorunluluk bulunmaktadır. Randevu alırken bu durum hatırlatılmaktadır. Dolayısıyla ikamet ettiğiniz yerdeki Trafik Tescil Şubeye başvuru yapmanız gerekmektedir.

Özel Plaka ve APP plakalar Nasıl Yenilenir?

Özel ya da APP plaka olarak adlandırılan plakalar özel yerlerde basılmaktadır. Özel plaka ve APP plakalar nasıl yenilenir sorusunun cevabı da bu şekildedir. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. APP plakalar yasal değildir ve kullanılmaları yasaktır. Dolayısıyla da bunların resmi yollarla değiştirilmesi mümkün değildir. Ayrıca yapılan düzenlemelere göre bu plakaların trafikte tespiti halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

Plaka Yenileme Randevu

Plaka yenileme işlemi için alınacak randevu çok kısa sürede internet üzerinden alınabilmektedir. Plaka yenileme randevu nasıl alınır sorusunun cevabının ilk kısmı bu şekildedir. Öncelikle bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğüne ait internet sayfasına girmeniz gerekmektedir. Buradan da randevu işlemleri bölümüne geçiş yaparak Trafik Tescil İşlemlerini seçmeniz gerekmektedir. Yapılacak işlem için ise plaka yenilemenin seçilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra sistem tarafından T.C. kimlik numarası istenmekte ve bunun da doğru olarak yazılması ile randevu tarihinin belirleneceği bölüme geçilmektedir. Tarih ve saat seçildikten sonra işlemler tamamlanmış olmaktadır.

Hangi Plakalar Muayeneden Geçemezler?

Daha önce hafif kusur sayılan ve muayeneden geçebilen plaka türleriyle ilgili yeni bir düzenleme yapılmıştır. Hangi plakalar muayeneden geçemezler sorusunun cevabı içerisinde birkaç tane plaka türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki APP plaka olarak bilinen plakalardır. Bu plakalarda kullanılan font daha kalındır ve kullanılan yazı fontu da farklıdır. Bunun dışında üzerinde vida bulunan plakalar da muayeneden geçememektedir. Ayrıca deforme olmuş ve damgasız plakalar için de aynı durum geçerlidir. Ayrıca bu plaka türlerinin trafikte tespit edilmesi durumunda ceza yazılması söz konusudur.

Kayıp Plaka Nasıl Çıkarılır

Kayıp plaka nasıl çıkarılır sorusu insanların sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Motorlu araçlarda yer alan plakaların vidaları ya da araçlarda sabit durmasını sağlayan aparatlar zaman içinde gevşeyebilmektedir. Böyle durumlarda kullanıcıların bunların eski haline getirmesi gerekmektedir. Fakat bu durumun fark edilmemesi plakaların trafikte düşmesine neden olabilmektedir. Böylece de düşen plakalar kaybolacaktır. Kayıp plakaların çıkarılması için izlenecek yol yenileme işlemine benzemektedir. Öncelikle randevu alınarak emniyete giderek bu durum hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Buradan alınacak olan kayıp plaka basım fişi ile Plaka Basım Merkezine gidilmelidir. Böylece plakalar yeniden çıkarılabilmektedir.

Yıpranmış plaka yenilenir mi?

Plakalar üzerinde yer alan bilgiler araçların bir anlamda kimliği kabul edilmektedir ve bundan dolayı da son derece önemlidir. Plakalar üzerinde yer alan bu bilgilerin yıpranma sonucunda okunamaz duruma gelmesi bir yenileme sebebidir. Yıpranmış plaka yenilenir mi sorusunun cevabı evettir. Plakaların yenilenmesi sayesinde bilgiler tekrardan okunur hale gelecektir. Aksi durumda ise trafikte bu bilgiler okunamayacak ve farklı sıkıntıların oluşmasına neden olunacaktır. Bundan dolayı da okunamayan plakalar için trafik cezası uygulanmaktadır.

Plaka Yenileme İçin İstenen Evraklar nelerdir?

Plaka yenileme ile ilgili yapılması gerekenlerden bir tanesi de istenen evrakların hazır edilmesidir. Plaka yenileme için istenen evraklar nelerdir sorusunun cevabı oldukça basittir. Yenileme işlemi yaptırmadan önce nüfus cüzdanınız ve araç ruhsatınızın fotokopisini çektirmeniz yeterlidir. Bunlarla beraber asıllarının da götürülmesi gerekmektedir. Bu belgelerle yenileme işlemi yapılabilmektedir. Fakat plaka yenileme ücretini de almanız gerekmektedir.

2022 Ağır Kusurlu Sayılan Plakalar Hangileri?

Plakalarla ilgili yeni düzenlemeler yapılmakta ve bunlar ciddi bir değişikliğe neden olabilmektedir. 2022 Ağır kusurlu sayılan plakalar hangileri sorusunun cevabı da yapılan bu değişiklikler ile birlikte değişmektedir. Ağır kusur sayılan plakalardan ilki APP olarak bilinen plakalardır. Bunlar üzerinde bulunan yazıların kalınlığı daha fazladır ayrıca kullanılan yazı fontu da farklıdır. Dolayısıyla bu tür plakalar ağır kusur olarak kabul edilmektedir. Üzerinde vida bulunan plakalar için de aynı durum söz konusudur. Vidanın           harf ya da rakam üzerine gelmese dahi böyle kabul edilmektedir. Bundan dolayı kullanıcıların buna da dikkat etmesi gerekmektedir. Damgası olmayan ve deforme olmuş plakalar da ağır kusur olarak kabul edilmektedir.

Plaka Nerede Basılır

Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlayan kişilerin aklına plaka nerede basılır sorusu gelmektedir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Şoförler Odasına içerisinde yer alan Plaka Basım Merkezine gidilmesi gerekmektedir. Plaklar burada basılmakta ve kişilere teslim edilmektedir. Plakaların basılma süresi ise farklılık gösterebilmektedir.

Kaynak

2 Cevaplar

+2 oy
Acemi (9.9k puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Plaka yenileme ile alakalı tüm bilgileri ayrıntılı ve güncel bir şekilde paylaşmışsınız elinize sağlık
Acemi (856 puan) tarafından yorumlandı
aynen adam ne var ne yok yazmış
Acemi (220 puan) tarafından yorumlandı
Bu benim ilerlememin kanıtı. İnternette, böbreğini Doktor Raj Devashis'e (NARAYANAHEALTHCARE.IN@GMAIL.COM) sattığını ifade eden bir adamın ifadesine rastladım ve hastanedeki bir hastayı 460.000 USD'ye kurtarmaya karar verdim.
Doktor Raj Devashis, böbreğimden birini satın almakla ilgilenip ilgilenmediklerini biliyor ve neyse ki, hastanelerinde satın almak için her zaman böbreğe ihtiyaçları olduğunu ve mümkün olduğu kadar çok satın almaya istekli olduklarını söyledi, bu yüzden anlaştık ve bugün ben Uzun yıllar yoksulluk içinde yaşadıktan sonra o kadar mutluydum ki böbreğimin birini 460.000 usd'ye yan etkisi olmadan sattım. Bir ruhu kurtarmak için Böbreğinizden birini satmak mı istiyorsunuz yoksa satın almak mı istiyorsunuz?
Doktor Raj ile e-posta yoluyla iletişime geçmektense böbrek: NARAYANAHEALTHCARE.IN@GMAIL.COM
+1 oy
Acemi (856 puan) tarafından cevaplandı
2019 plaka yenileme ücretleri kaç tl?

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
+2 oy
2 cevap
29, Nisan, 2017 Kültür & Sanat kategorisinde Fatma61 Bilge (87.8k puan) tarafından soruldu

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...