+9 oy
Kişisel Gelişim kategorisinde Acemi (636 puan) tarafından soruldu

GENÇLİK PSİKOLOJİSİ

Duyguların en yoğun yaşandığı, gel-gitlerin olduğu, inişli-çıkışlı dalgalanmaların yaşandığı dönemdir gençlik. Genç dediğin bir şey olur birden alınıverir, sen bir şey dersin ya da bir şey yaparsın o başka bir şey algılar, şurada ağlar, arkasını döner kahkaha atar, sevmek ile nefret etmek, mutlu olmak ile mutsuz olmak, sevinçli olmak ile üzüntülü olmak arasında sürekli gidip gelir. Bu dönemde yaşanır bocalama ve tereddütler, aşırı tepkili ve çelişkili davranışlar. Çünkü genç kendi iç dünyası ile içerisinde bulunduğu dış dünya arasında bir bağ oluşturmaya çalışırken bir yandan dürtülerini kontrol etmeye çalışır, diğer yandan da çevresiyle çatışmaya girer.

Gençlik psikolojisi ile genç, kendi bildiği gibi içinden geldiğince yaşamak ve davranmak ister. Birilerinin idaresi olmadan bağımsızlık kazanma arzusundadır. Ama şu kaçınılmaz bir gerçektir ki aslında hala birilerine bağımlı ve muhtaç bir dönemdedir. Okul harçlığına ihtiyaç duymakta, yeme, içme, giyinme, temizlik gibi ihtiyaçları ailesi tarafından karşılanmaktadır. Kimlik arayışındaki genç her ne kadar büyüdüğünü düşünüp öyle yaşamaya çabalasa da ebeveynlerinin onay ve desteğine ihtiyacı vardır. Kendini, ailesini ve çevresini sorgulayan genç için kendi bildiği ve kendi yaptıkları dışında her şey anlamsız ve boş, ailesi ve çevresi yetersiz, eksik ve kusurludur. Eleştirici ve yargılayıcı tavra bürünen genç için nasihatler saçma,kurallar acımasızdır. Yetişkinler yaşamasını, yeyip içmesini, gezip eğlenmesini, giyinip kuşanmasını bilmez genç arkadaşlara göre. Hayatı yaşayarak tecrübe etmek isteyen genç hayal kırıklığı, kızgınlık, incinir ise incitir ve bazen de travmalar yaşar. Çevresinden gelecek desteği görmezden gelir, kulak tıkar.

Yaptığı ya da söylediği her şey eleştirilmeden, sürekli yargılanmadan, duygu ve düşüncelerine önem verilerek bu da ona hissettirilerek, önünde doğru birer rol model varlığıyla, olduğu gibi kabul edilerek, tepkilerini, çelişkilerini, çabalarını, tereddütlerini anlamaya çalışarak, bedensel, duygusal, cinsel değişim ve gelişimleri hoş görülerek, ahlaki ve toplumsal değerler baskı ve söylem ile değil de yaşayarak tecrübe edilmesi sağlanarak, sağlıklı bir aile ve çevre ortamında yetiştirilen genç birey için bir geçiş dönemi olan gençlik çağı ve gençlik psikolojisi daha sağlıklı, daha başarılı, daha uyumlu ve daha mutlu geçecektir.

17 Cevaplar

+7 oy
Acemi (678 puan) tarafından cevaplandı
 
En İyi Cevap
Bana göre gençlik insanlara hediye edilebilecek en güzel şeydir. O çağda herkes çok dinç zinde enerji doludur. Aşklar o çağda güzeldir. İnsan bir başka bakar hayata. Elbette biraz yaşlanınca insan gençlik çağlarında yaptığı hataları anımsıyor. Ve onları geri getirmek istiyor. Ancak nafiledir bu çaba. Gençlikte insan her bir şeye muhalefet olmayı seçer. Olanı beğenmez. Yenilik ister. Sevgisi çoşkusu hatta kavgaları bile güzeldir gençliğin... Değerini bilelim.
+5 oy
Acemi (536 puan) tarafından cevaplandı
gençlerin kanı kaynar derler, en güzel yaş da gençlik yaşıdır. Dolayısıyla gençler bu yaşta çok fazla hata yaparlar. bu yaşta yaraları çabuk iyileşir. Gençler daha canlı enerjiktirler. Ayrıca bir işi tuttular mı bırakmazlar kolay kolay... Bir insana verilecek en güzel şey, gençliktir bence tabi kıymetini bilene... Enerji sağlık umut, mutluluk coşku adrenalin hep gençlik çağına ait hazinelerimizdir.
+5 oy
tarafından cevaplandı
Gençliğini kendisine faydalı bir şeyler için harcayan genç hayatını zaten kazanmıştır. Aile baskısı, arkadaşlar, okunan kitapların etkisi gibi çevresel faktörler zeki, düşünebilen ve yorumlayabilen bir genç için bir hiçtir. Bu dönemde hayaller değişkenlik gösterir ama başarızlıktan başarı yakalamayı deneyen genç kardeşlerimiz herkese ibret olacak şeylere sahip olurlar.
+5 oy
Acemi (1.2k puan) tarafından cevaplandı
Hepimiz genç olmadık mı? Ne çok isyan ederdik kimsenin bizi anlamamasına. Her şey bu kadar mı ters derdim hep. Tüm yaşanrıma karışırdı ailem. Nereye gidiyorsun, niye bunu giydin, şunu şöyle yap bunu böyle yap. Çok baskı altında büyüdüğüm için hep nefret etmiştim onlardan.  Hala baskı var ama allahtan başka şehirde yaşıyorum ve sürekli hesap vermek zorunda değilim
+5 oy
Acemi (1.1k puan) tarafından cevaplandı
Ne kadar doğru bir yazı. Şunu hep düşünürüm mesela çocuklarını anlamayan baskı yapan ve sürekli kontrol altında tutmak isteyen aile bireyleri hiç aklılarına kendi geçlik yıllarını getirmiyor mu? Halbuki o kadar basit ki ben de böyleydim ve hiç mutlu değildim. Ailem beni hiç anlamıyordu deyip de bir anlamaya çalışsalar o gençlik duygusunu ve doğru yaklaşabilseler her şeye. Çok mu zor bu?
+4 oy
Acemi (1.4k puan) tarafından cevaplandı
Gençlik dönemi bir insanın erkek olsun bayan olsun dünyayı tanıma yaşının ilk basamaklarıdır diyebiliriz. Dünyanın gerçeklerini tanımaya başlarken ister istemez bazı takıntılar meydana gelecektir. Aileler genç evlatlarını bu dönemlerde fazla baskıcı olarak değilde daha ılımlı ve yol gösterici olarak davranmalıdırlar.
+4 oy
Acemi (830 puan) tarafından cevaplandı
Gençlik yıllarım çok aşırı baskıyla geçtiği için bu duyguyu çok iyi bilirim. Annem babam değil de küçük abimim üzerimde baskısı çok fazlaydı. Yaptığım herşey, gittiğim her yer kontrol edilirdi. Kısacası bunalımla geçti asla beni anlamadı. Küçük bir kızım var şu anda ve bu baqna yapılanı ben asla ona yapmayacağım ve kimsenin de yapmasına müsade etmeyeceğim. Elbette ki konuşup onun güveni sağlayıp hata yapmasını önlemeye çalışacağım.
+3 oy
Acemi (18.7k puan) tarafından cevaplandı

gençlik psikolojisi ergenlik dönemlerinde baslamaktadr bu psikolojinin içinde sunlar yer almaktadır 

1 deprasyon

2 mani ve bipolar hastalıklar

3 yaygın anksiyete bozukluğu

4 panik bozukluğu ve panik ataklar

+3 oy
tarafından cevaplandı

Genclik psikolojisi yani erkeklerin genc iken yaşadıkları psikoloji buna şöyle yorum yapılabilir genc yaşda erkekler yaşadıkları dram sonucunda arkadaşı kötü ise onun yanında devamlı bulunmasından al ailesi anne babası herkün kavga eden genc yaşında olan erkeklerin beynine işler ve bu durumda o ergeğin psikolojisi bozulur artık ona ne sölenirse nede olsa annem babam hep kavga ediyor hayatı yaşamam ben demeye başlayıp malesef  gercek hayattata bu şekilde allah korusun genclerimizi 

+3 oy
Bilge (55.2k puan) tarafından cevaplandı

Duygusal olarak bağlanmanın  özdeşleşmenin  on planda olduğu   tutarsizliklarin  ya da acı çekme, neşe, öfke kaçış, saldırganlık gibi duyguların yoğun biçimde yaşandığı  zor bir dönemdir. 

+3 oy
Acemi (15.8k puan) tarafından cevaplandı

genclık bı ınsanın en guzel dönemıdır     cogumuz bu genclıklerımızı sosyal medyada mahvedıyoruz ama  bu konudada yapacak bısey yok hersey bızım elımızde  

+3 oy
Uzman (232k puan) tarafından cevaplandı

genclık en güzel yaşlardır o anlar bırdaha gelmez genclıgınızı maf etmıcek bır sekılde yaşamayı deneyın

+3 oy
Uzman (186k puan) tarafından cevaplandı
Gençlik psikoloji güzel bir konu gençleimiz ayrı bi gezegenlere dalmış batı meraklısı olmuş 
+2 oy
Acemi (39.5k puan) tarafından cevaplandı

Gençlik döneminde “duygular yoğundur”  ve sürekli dalgalanma gösterir, yani iniş-çıkışlıdır. Biraz önce ağlamakta olan bir genç,  hemen akabinde kahkahalara boğulabilir. Genç sevinç  ile üzüntü, sevgi ile nefret arasında gidip gelir. Ruhsal tepkilerinde aşırılık, davranışlarındaki çelişki bu döneme özgü olan bir bocalamanın ve tereddüdün belirtisidir. Genç bir yandan içinden gelen dürtülerini dizginlemeye çabalarken,  öte yandan çevresi ile çatışmaya girebilmektedir. İç dünyası ile dış dünya arasında dengeler kurmaya çalışır. Genç kendine özgü ve kendine göre yaşamak istemekte, bağımsızlığını kazanmaya ve birilerine bağımlı olmadan yaşamaya çabalamaktadır. Ancak, gerçekte halen birilerine muhtaç ve bağımlıdır. Okul harçlığını babası vermekte, ihtiyaçlarını ailesi karşılamakta,  katılmayı düşündüğü bir aktivite için ebeveynlerinin onayına  ihtiyaç duymaktadır..

+1 oy
Bilge (97.2k puan) tarafından cevaplandı

Gençlik döneminin bir kısmı ergenlik çağına denk geliyor ve pek parlak geçmiyor o dönem. Ama sonrasında topluma en faydalı olunacak dönemdir.

+1 oy
Acemi (43.3k puan) tarafından cevaplandı
Gençlik psikolojisi herkese göre değişir karaktere görevde benim piskolojinde çöm değişşk
0 oy
Acemi (16.9k puan) tarafından cevaplandı
Gençlik psikolojisi insan gençken içi içine sığmaz kendini çok iyi hisseder

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap
25, Nisan, 2017 Kültür & Sanat kategorisinde Esmaaa0 Uzman (232k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
4, Mart, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde Zombi Uzman (186k puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
7, Mayıs, 2017 Kişisel Gelişim kategorisinde fatma Acemi (1.8k puan) tarafından soruldu

10.4k soru

46.4k cevap

3.1k yorum

3.5k kullanıcı

...